Blog

ISO Standartları ve Kalite Yönetim Sistemleri

ISO standartları, Uluslararası Standart Organizasyonu tarafından tanımlanan ve çeşitli endüstrilerin kalite standartlarının belirlenmesine yardımcı olan endüstriyel dinamiklerdir. Farklı endüstrilerde çağın gerekliliklerine göre farklılaşan yapılarındaki kalite beklentilerinin tanımlanmasına yardımcı olan ISO belgeleri; işletmenin endüstri yapısına uyum sağlamasını kolaylaştırır. Her sektörün kendine özgü ihtiyaçlarına yönelik standartları belirleyen çeşitli ISO Belgeleri mevcuttur. Özellikle ISO 9001 ve ISO 14001 belgeleri, müşteri beklentilerine uyumlu ürün- hizmet dengesinin geliştirilmesi sürecinde standartların uygulanmasına yardımcı olur.

ISO Belgeleri ve Türevleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İşletmelerin sahip olabileceği en stratejik avantajlardan olan ISO Belgeleri, farklı endüstrilerin ihtiyacına yanıt verecek şekilde kategorize edilmiştir. Genel kalite standartları, çevre hassasiyeti ve sürdürülebilir enerji kullanımı ile alakalı standartların yanı sıra, gıda güvenliği ve benzeri konulardaki endüstri dinamiklerinin belirlendiği çeşitli ISO standartları uygulamaları mevcuttur. Farklı endüstrilerin ve iş kollarında standartları belirleyen ISO Belgeleri şu şekilde sıralanabilir:

  • ISO 9001 Sertifika

ISO 9001 Belgesi endüstri ayrımı olmaksızın işletmeler için genel kalite standartlarının belirlenmesine yardımcı olan belgelendirme sistemidir. Bu doğrultuda ISO 9001; işletmelerin üretimden satışa, müşteri ilişkilerinden pazarlama faaliyetlerine kadar tüm iş süreçlerinde kullandığı yöntemler için genel kalite yönetimi ilkelerini ortaya koyar.

  • ISO 14001 Belgesi

Bir diğer önemli ISO Sertifikasyonu olan 14001, çevre yönetim sistemi kapsamındaki kalite standartlarını temellendiren bir uygulamadır. ISO 14001 Belgesi kapsamında farklı endüstrilerde işletmelerin çevreye duyarlılık konusundaki hassasiyetlerini şekillendiren kalite standartları ortaya konur.

  • ISO 22000 Belgesi

ISO 22000 Belgesi özellikle gıda güvenliği uygulamalarına odaklanan prosedürler dizisini kapsar. Gıdaların tüketici sağlığına uygunluğunu denetleyen prosedürler, gıda endüstrisinde faaliyet gösteren işletmelerin takip etmesi gereken standartları belirler.

  • OHSAS 18001

OHSAS 18001 kalite standartları ise iş güvenliği ve sağlığı ile alakalı prosedürlere odaklanan bir belgedir. ISO Uluslararası Kalite Standartları‘ndan farklı olan OHSAS 18001 kapsamında öncelik iş güvenliği uygulamalarının işletme özelinde sağlanması ve kontrollerinin yapılmasıdır. Bu sayede işçiler için daha sağlıklı bir çalışma ortamının yaratılması hedeflenir.

  • ISO 27001 Belgesi

ISO 27001 Belgesi uluslararası düzeyde bilişim teknolojileri uygulamaları ile yaygın bir konu olan kişisel veri ve bilgi güvenliğine odaklanan bir standardizasyon uygulamasıdır. Bilişim ve internet teknolojilerini kullanan işletmelerin bilgi güvenliğine dair uygulamalarını geliştirmeyi hedefleyen ISO 27001 standartları, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında bazı işletmelerin takip etmesi gereken zorunlulukları da belirler.

Ürün Belgelendirme

  • CE Belgelendirmesi

CE Belgelendirme sistemi, özellikle ithalatı ve ihracatı yapılan ürünlerin denetiminin sağlanması açısından önemli bir uygulamadır. CE Belgelendirme uygulaması kapsamı Avrupa Birliği ülkeleri tarafından belirlenen ve dağıtımı yapılan ürünlerin AB ülkelerine uyguluğu için standartlarını belirleyen bir standardizasyon uygulaması olarak öne çıkar. CE belgesi, Avrupa Birliği ülkelerinde ve aday ülkelerde pazara sürülen üzerindeki “CE” işareti ile tescillenir.

  • TSE HYB Standartları

TSE HYB uygulaması, Türk Standartları Enstitüsü tarafından belirlenen kalite standartlarının özellikle hizmet yeterliliği ölçütüne dayandırılarak kontrol edilmesini esas alır. TSE HYB doğrultusunda hizmet sektöründe faaliyet gösteren firmalar, Türk Standartları Enstitüsü tarafından belirlenen endüstri hizmet yeterlilik standartlarını takip ederek uygulayabilirler.

KOSGEB Danışmanlık Desteği

  • KOSGEB Destekli Belgelendirme

Farklı endüstrilerdeki gereksinimlere yönelik çözümler için işletmelere KOSGEB destekli belgelendirme programı da yardımcı olmaktadır. Bu program kapsamında, işletmeler ya da girişimciler KOSGEB’ten endüstri gerekliliklerini yerine getiren ISO Belgeleri için danışmanlık hizmeti alabilirler.

Kalite Yönetim Sistemi ve Uygulamaları Genel Avantajları

Kalite Yönetim Sistemi genel olarak endüstrilerin kalite standartlarının, hizmet niteliğinin ve müşteri memnuniyeti skorunun yükseltilmesini hedefleyen bir uygulama olarak öne çıkar. Bu doğrultuda, kalite yönetim sistemi uygulamalarını takip eden işletmeler, kendi sektörlerinde rekabet avantajı elde ederler. Daha global bir yönetim ve kalite anlayışı benimseyerek ürün ya da hizmetlerini geliştirebilirler. Tüm bunların yanı sıra kalite yönetim sistemi uygulamaları işletmelerin kendi yapılarına uygun olan ISO Belgeleri gibi olanaklardan faydalanmalarına da olanak verir.  İşletmeler bu sayede kalite hedeflerini uzun vadeli bir şekilde belirleyip geliştirebilirler.

Sistem Belgelendirme, Ürün Belgelendirme , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Belgelendirme Hattı
Sorularınızı Yanıtlayabilirim