fbpx

CPC Belgesi (Children’s Product Certificate) Nedir?

Children’s Product Certificate

CPC Belgesi son zamanlarda e-ticaret’in yaygınlaşması ile sıkça gündeme gelen konular arasındadır. Biz de bu yazımız da CPC belgesi hakkında merak ettiklerinizi yanıtlamaya çalışacağız. CPC kelimesi İngilizce bir kısaltma olup Türkçesi; Çocuk Ürün Sertifikası demektir. Yazımızın devamında özgün hali ile CPC terimi kullanılacaktır.

CPC, çocuk ürünlerinin yürürlükteki güvenlik kuralları ile uyumlu olduğunu gösteren bir belgedir. Söz konusu güvenlik kuralları ilgili ürünün özelliklerine göre ABD Tüketici Ürünleri Güvenlik Komisyonu (US CPSC) tarafından belirlenir ve yayımlanır.

cpc belgesi
CPC, çocuk ürünlerinin güvenliğini garanti eden bir sertifikadır.

CPC, çocuk ürünlerinin güvenliğini garanti eden bir sertifikadır. Çocuk ürünleri, çocukların 18 yaşından küçük olduğu sürece kullanılan ürünlerdir ve bu ürünlerin üretimi, dağıtımı ve satışı özel bir düzenleme altındadır. Bu düzenleme, çocuk ürünlerinin güvenliğini ve kalitesini garanti etmek için birçok standart ve sertifikasyon sistemlerini içerir.

CPC, ABD’de Çocuk Ürünleri Güvenliği Kanunu (CPSIA) tarafından yürürlüğe konulan bir sertifikasyondur. Bu kanun, çocuk ürünlerinin güvenliği için birçok kurallar ve standartlar belirler ve üreticilerin bu standartlara uygun ürünler üretmelerini ve satmalarını zorunlu kılar.

Çocuk ürünlerinin satışını yapmak isteyen üreticilerin bu sertifikaya sahip olmaları zorunludur. Bu sertifikasyon, çocuk ürünlerinin tasarımı, üretimi, dağıtımı ve satışı sırasında uyulması gereken güvenlik standartlarını kapsar ve bu standartların yerine getirilmesini garanti eder.

Çocuk ürünleri nelerdir?

ABD özelinde; 12 yaşın altı bireylerin kullanımına sunulan tüm ürünler çocuk ürünü olarak kabul edilmekte ve CPC ile ABD’ye ihracatı sağlanmaktadır. Bu ürünler şu şekilde özetlenebilir;

 • Plastik ve pelüş oyuncaklar, 
 • Oyuncak bebekler, 
 • Çocuk kıyafetleri ve diğer tekstil ürünleri,
 • Aksesuar ve takılar, 
 • Çocuk mobilyaları,
 • Uyku setleri,
 • Çocuk halı, kilim ve battaniyeleri, 
 • Banyo takımları,
 • Puset, ana kucağı ve diğer taşıma araçları,
 • Biberon, emzik, mama kabı vb ürünler 

CPC Belgesi yani children’s product certification nasıl alınır?

CPC sertifikasını almak için aşağıdaki adımları izlemek gerekir:

Öncelikle, ürününüzün çocuk ürünü olduğunu doğrulamak ve Çocuk Ürünleri Güvenliği Kanunu (CPSIA) tarafından yürürlüğe konulan standartlara uygun olup olmadığını kontrol etmek gerekir.

Daha sonra, ürününüzün hangi standartlara uygun olacağını belirlemek için bir sertifikasyon danışmanı veya bir sertifikasyon kuruluşu ile iletişime geçmelisiniz. Bu kuruluşlar, ürününüzün hangi standartlara uygun olması gerektiğine dair yönlendirme ve tavsiyelerde bulunabilir. 

Ürününüzün hangi standartlara uygun olması gerektiğini belirledikten sonra, ürününüzü test etmek için bir laboratuvar seçmelisiniz. Bu laboratuvar, ürününüzün hangi standartlara uygun olduğunu belirlemek için gerekli testleri yapacaktır.

Ülkemizde, Ocak 2023 tarihi itibarıyla CPSIA tarafından yetkilendirilen akredite laboratuvarların listesi aşağıda paylaşılmıştır. CPC kapsamında öncelikli olarak yapılması gereken test ve deneyler konusunda sadece bu merkezlerin verdiği raporlar kabul edilmektedir.

 • Bureau Veritas Consumer Products Services,
 • EKOTEKS Laboratuvar ve Gözetim Hizmetleri
 • Eurofins Tuketici Urunleri Test Hizmetleri A.Ş.
 • Intertek Testing Services 
 • SGS Turkey – Supervise Gözetme Etüd Kontrol Servisleri A.Ş.
 • TÜV Rheinland Turkey
 • UL VS Laboratuvar Hizmetleri A.Ş.
cpc belgesi nedir
CPC Belgesi (Children’s Product Certificate) Nedir? 5

CPC Belgesi kapsamında hangi deneyler yapılır?

Ürünün cinsine, yapısına ve yaş aralığına uygun olarak yapılan pek çok performans ve içerik analizi vardır. Örnek olarak boya içeriğindeki kurşun analizi ve yanmazlık deneyleri en sık yapılan testler arasındadır. Akredite laboratuvarlar, başvuru esnasında ürünün özelliklerine göre yapılması gerekli deneyler ve numune özellikleri konusunda bilgi verecektir. 

CPC belgesi içeriği nedir?

Çocuk ürünlerinin belgelendirilmesi, üçüncü taraf testlerinin başarılı test sonuçlarına dayanmalıdır.  Üçüncü taraf test laboratuvarı test hizmetlerini ve sonuçlarını sağlar ancak çocuk ürünleri sertifikasını düzenlemez.

Eğer ürününüzün testleri başarılı olursa ve test raporu laboratuvar tarafından onaylanırsa, artık ürününüz için CPC yani beyan/belge/sertifika hazırlama safhasına geçebilirsiniz. Bu belge yani CPC, ürününüzün Çocuk Ürünleri Güvenliği Kanunu tarafından belirlenen standartlara uygun olduğunu gösterir ve ürününüzün satışını yapabilmeniz için gereklidir. CPC ürünle ilgili gerekli olan tüm bilgileri içermelidir.

CPC yukarıda ifade ettiğimiz gibi, çocuk ürünlerinin güvenliğini garanti eden bir belgedir ve bu nedenle çocuk ürünlerinin satışını yapmak isteyen üreticilerin bu belgeye/beyana sahip olmaları zorunludur. CPC içeriğinde, ürünün çocuk ürünleri standartlarına uygun olduğu belirtilir ve bu belge, ürünün satışı sırasında müşterilere ve gümrüğe verilir.

Çocuk Ürün Sertifikasını (CPC) kim düzenlemelidir?

CPC’nin hazırlanması ve düzenlenmesinden üretici veya ithalatçı sorumludur.  Üretici veya ithalatçı, üçüncü taraf testlerinin başarılı test sonuçlarına dayanarak, CPC hazırlamalı veya hazırlatmalıdır.

ABD dışında üretilen ürünler için ithalatçı, ABD içinde üretilen ürünler için ise ABD’li imalatçı CPC düzenlemelidir.  Sertifikayı bir ithalatçının düzenlediği durumlarda, ithalatçının fiziksel olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunmasına gerek yoktur.

Bir çocuk ürününün üreticisi veya ithalatçısının, üçüncü taraf bir test laboratuvarı veya bizim gibi başka bir danışmanlık firmasından CPC’nin hazırlanması hususunda yardım alması belge üzerindeki yasal sorumluluğunu ortadan kaldırmaz.

CPC belgesi’nde bulunması gereken hususlar neledir?

CPC belgesinde bulunması gereken hususlar şunlardır:

 • Sertifikanın kapsadığı ürünün tanımı,
 • Bu ürünün onaylandığı her bir CPSC ürün güvenlik yönetmeliğine yapılan atıf,
 • Ürünün uygunluğunu belgeleyen ithalatçı veya yerli üreticinin kimliği,
 • Test sonuçlarının kayıtlarını tutan kişi için iletişim bilgileri,
 • Bu ürünün üretildiği tarih ve yer,
 • Bu ürünün yukarıda belirtilen yönetmelik(ler)e uygunluğunun test edildiği tarih ve yer,
 • Bu ürünün akredite bir laboratuvar tarafından (CPSC tarafından kabul edilen) yukarıda belirtilen yönetmelik(ler)e uygunluğu açısından test edildiği durumlarda, CPSC tarafından kabul edilen üçüncü tarafın tanımlanması

Bu hususların yer aldığı bir CPC belgesi, çocuk ürünlerinin satışı sırasında müşterilere/gümrüğe verilir ve ürünün güvenliğini garanti eden bir sertifikadır. Sertifikanın olmaması durumunda ürünlerin ABD gümrüğünden geçmesi mümkün olmamaktadır.

Her ürün sevkiyatı için Çocuk Ürün Sertifikası gerekli mi?

Evet. Yasa gereğince her ABD ayırt edici bir numara ile oluşturulmuş bir CPC gereklidir. İlk CPC hazırlığını bizim aracılığımız ile gerçekleştirdikten sonra aynı ürünler için CPC sizin tarafınızdan kolaylıkla güncellenebilir.

Çocuk Ürün Sertifikamı kime vermeliyim?

Eğer bir üreticisi veya ABD menşeli ithalatçıysanız, Çocuk Ürün Sertifikasını distribütörlerinize ve perakendecilerinize “vermeniz” gerekir.  Ayrıca, federal yasalar, talep üzerine Çocuk Ürünü Sertifikasının bir kopyasını CPSC’ye ve Gümrük Komiserine ibraz etmenizi gerektirmektedir. Başka bir ifadeyle CPC, ürün sevkiyatına “eşlik etmeli” ve distribütörlere ve perakendecilere “verilmelidir”.

Sertifika zorunluluğuna uymamanın cezası var mı?

Evet. Çocuk Ürün Sertifikası vermemek, belirli koşullar altında sahte uygunluk sertifikası düzenlemek CPSA’nın ihlalidir. CPSA’nın ihlali muhtemelen cezai yaptırımlara ve mal varlığına el konulmasına yol açabilir.

Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Özellikle Amazon, EBAY , ETSY gibi online ticaret platformları, mağaza sahiplerinin ürün listeleme aşamasında CPC gerekliliklerini yerine getirmelerini talep etmektedir. Bu husustaki bir eksiklik ürünün silinmesine veya mağazanın geçici olarak kapatılmasına neden olmaktadır. 

CPC konusunda bize başvuru yaptığınızda size öncelikle deneyler hakkında bilgilendirmede bulunuyor ve akredite laboratuvarlara yönlendiriyoruz. Deney sonuçları olumlu olarak sonuçlandıktan sonra ilgili mevzuata uygun şekilde CPC hazırlığını yapıyoruz. Test raporu ve CPC ile birlikte yurt dışı merkezli bir belgelendirme kurumundan 3. Taraf değerlendirmesi kapsamında bir COC yani certificate of comformity temin ederek ürününüzün uygunluğunu tescil ettiriyoruz. Tüm bu süreç ve ihracat için gerekli diğer belgeler hakkında sorunsuz ve güvenilir hizmet almak için bize ulaşabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Belgelendirme Hattı
1
Sorularınızı Yanıtlayabilirim
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim. . .