fbpx

TSCA Belgesi

tsca belgesi

TSCA, Zehirli Madde Kontrol Yasası kapsamında belirlenen üç önemli kompozit ahşap ürün tarafından çevreye salınan kimyasal emisyonları düzenlemek amacıyla oluşturulmuş bir düzenlemeler bütünüdür. Bu standart kapsamında hammadde toplamadan bitmiş panel üretimine varana kadar sürecin tüm yönleriyle sürdürülebilir bir şekilde devamlılığının sağlanması söz konusu olmaktadır. TSCA Belgesi kapsamında tükenmez kalem ve mürekkep benzeri gönderilerin kontrol edilmesi söz konusu olmaktadır. Temel amacı yaşam boyu sürdürülebilirlik olan bu belge sayesinde çevrenin ve insan yaşamının korunmasına dair fazlasıyla avantajlı bir sürecin varlığından söz etmek mümkün olacaktır.

tsca belgesi
TSCA Belgesi ve Ürünlerin Uygunluğu

TSCA Belgesi ve Ürünlerin Uygunluğu

Yapı ve inşaat sektöründe faaliyetlerine devam eden işletmelerin tamamı için çevreye duyarlılığı ve sürdürülebilirliği önemsemek değerlidir. Bu çerçevede üretilen en yüksek kalitedeki ahşapla standartlara uyum hedeflenmektedir. Çevre Koruma Ajansı (EPA) tarafından belirlenmiş standart ve düzenlemeler çerçevesinde belgelendirilmesi gereken ahşap malzemelerin insan sağlığını olumlu manada etkileyecek bir seçeneğe dönüşmesi söz konusu olmaktadır.

2018 yılı sonrasında bütün ahşap malzemelerin EPA tarafından yayınlanan Zehirli Madde Kontrol Yasası (TSCA) bağlamındaki esaslara uygun olması gerekmektedir. İnsan sağlığını ve çevrenin sürdürülebilirliğini fazlasıyla önemseyen EPA bu bağlamda öne sürdüğü uygulamalarla insanlar için daha yaşanılabilir ortamların tesisinde büyük rol oynamaktadır. Özellikle TSCA Zehirli Madde Testleri kapsamında ürünlerin niteliğini iyileştirecek çözümler elde edilmesi değerli görülmektedir. Bu bağlamda testleri ve testlerin kapsamını değerlendirerek süreci ele almak her şeyden önemlidir.

TSCA Zehirli Madde Testleri

Zehirli Madde Kontrol Yasası kapsamında Başlık VI olarak düzenlenen kısım ahşap imalatından kaynaklanan kimyasal emisyonlarla alakalı olarak geniş düzenlemeler sağlamaktadır. Parke kontrplak, orta yoğunluklu sunta (MDF) ve sunta olarak bilinen bu 3 malzeme ile alakalı bir dizi test ve değerlendirmenin yapılması uygun görülmektedir.

Toksik Maddeler Kontrol Yasası kapsamındaki VI. Madde, kompozit ahşap ürünlerde tercih edilen yapıştırıcılarla alakalı müsaade edilen emisyonları değerlendiren yeni bir standart olarak kabul görmektedir. Özellikle Kaliforniya Hava Kaynakları Kanunu (CARB) ile doğrudan ilgili olan bu düzenleme çerçevesinde kullanılacak olan yapıştırıcıların özelliklerini daha derinlemesine değerlendirmek mümkün olacaktır. Bu kapsamda ahşap ürünlerin CARB Faz II ile uyumluluğuna göz atılmaktadır. Belgelendirmenin buna uygun olması durumunda TSCA kapsamında da geçerlilik ön plana çıkmaktadır.

TSCA Standartları hammadde toplama sürecinden başlayarak bitmiş panel imalatına varan sürece kadar devam etmektedir. Bu nedenle de sürdürülebilirliği sağlamak ve emisyonları olabildiğince en makul seviyelere taşımak hedeflenmektedir. Üretim süreçlerinde kullanılan formaldehit yapıştırıcılar ile zararlı gaz yayan kimyasalların ahşap üretiminde kullanılması durumunda etiketlemeye ihtiyaç duyulmaktadır.

TSCA Belgesi Almanın Avantajları Nelerdir?

Üretim süreçleri ile alakalı en önemli detaylardan bir tanesi de belge alma ve süreçleri kontrol etme olarak kabul görmektedir. Bu bağlamda tercih edilen TSCA Belgesi sayesinde elde edebileceğiniz avantajlar fazlasıyla değerlidir. Şimdi belgelendirme çerçevesinde TSCA ile alakalı en önemli detayların neler olacağını dikkate alabilirsiniz.

Yüksek Riskli Kimyasallara Odaklanma

TSCA standartları ve EPA uygulamaları değerlendirildiğinde belge kapsamında tam risk bazlı güvenlik testleri yapılması söz konusu olmaktadır. Kimyasalların kontrol edilmesi ve bu kontrol çerçevesinde insan sağlığını olumsuz etkileyecek bütün faktörlerin saf dışı bırakılması söz konusu olmaktadır. Kimyasallarla alakalı ilave sağlık ve güvenlik testlerinin gerçekleştirilmesi bağlamında daha sürdürülebilir bir çerçevede üretimin gerçekleştirilmesi mümkün olmaktadır.

Uluslararası Ticarette Güçlü Düzenlemeler

TSCA Standartları kapsamında ve EPA tarafından belirlenmiş detaylar ışığında etiketleme, gereklilikler, son kullanım tarihleri ile diğer uygunluk içeren eylemlere dair riskleri minimum seviyeye indirme gerekliliği bulunmaktadır. Uluslararası ticaret anlamında güçlü bir düzenleme sistemi vadeden TSCA Belgesi kapsamında daha makul bir çözüme ulaşmanın mümkün olabileceğini değerlendirmek gerekir. Ticaretin uluslararası düzeyde daha makul ve sürdürülebilir olmasını sağlayacak olan bu yaklaşımla sonuç çok daha tatmin edici olacaktır.

TSCA Belgesi ve Testlerle Alakalı Bilinmesi Gerekenler

TSCA Belgesi, kapsamında herhangi bir kimyasala yönelik kullanım ömrünün herhangi bir aşamasında TSCA standartları uygulanması söz konusu olmaktadır. Üstelik henüz envanter listesinde bulunmayan bir kimyasal madde kullanımı söz konusu olacaksa öncelikli bakılması gereken TSCA tarafından bu kimyasal maddenin hariç tutulup tutulmadığıdır. Bu süreçte EPA nezdinde de gerekli bildirimlerin gerçekleştirilmesi önemlidir. Süreç ve bilgilendirme tamamlanana kadar EPA tarafından kısıtlamalar getirilmesi doğal olacaktır.

TSCA kapsamında düzenlemelerin çeşitlenmesi genel olarak üretimde bir zorluk gibi görünse de toplumsal yaşama katkı bağlamında bu çözümlerin hayati önem taşıdığından söz etmek mümkündür.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Belgelendirme Hattı
1
Sorularınızı Yanıtlayabilirim
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim. . .