fbpx

ISO 27701 Kişisel Veri Yönetim Sistemi

ISO 27701 Kişisel Veri Yönetim Sistemi, kişisel verilerin korunması adına son dönemde önem kazanan sistemler arasında yer almıştır. Güvenlik konusunda oldukça önemli bir konu olan kişisel verilerin korunması ile alakalı olarak dijital ortamlarda çözüm üreten işletmelerin oldukça dikkatli olmaları gerekmektedir. Veri güvenliğini sağlamak ve şeffaf bir yapı tesis etmek adına gerekli olan ISO 27701 Sertifikası ile güvenilir çözümlere ulaşmak mümkündür. Bu kapsamda ISO 27701 Sertifikası almak isteyen kurum/kuruluş sayısı günden güne artış göstermektedir.

iso-27701
ISO 27701 Kişisel Veri Yönetim Sistemi 2

ISO 27701 Kişisel Veri Yönetim Sistemi Nedir?

ISO 27701 standardı bilgi toplama, saklama, işleme süreçlerinde rol alan kurum ve kuruluşların sorumluluklarını belirten bir standarttır. Üstelik gizlilik yönetiminin sağlanması açısından oldukça önemli olan ISO 27701:2019 KVYS kurulan sistemin sürdürülebilir olması açısından oldukça değerlidir. Bu bağlamda güvenilirliği yakalamak ve başarı odaklı bir çözüme ulaşmak isteyen her kuruluş için bu standarda uygun bir yaklaşım benimsemek oldukça değerlidir.

Kuruluşların kişisel verilerle alakalı sorumluluklarının sınırlarını çizen bu standart aynı zamanda insanların güven duyacağı bir yaklaşım benimsenmesi açısından da değerlidir. Bu nedenle de tüketicilerin hizmet alacakları işletmeye karşı güven duygusu içinde tercihte bulunmaları söz konusu olmaktadır.

ISO 27701 ile ISO 27001 Arasındaki Fark Nedir?

ISO 27701 Kişisel Veri Yönetim Sistemi ile ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi birbiriyle sık sık karıştırılan standartlardır. Uygulama esasları benzer olsa da ISO 27001 Bigli Güvenliği konusunda çözüm üretirken ISO 27701 Kişisel Veri ile alakalı bir sistem inşa eder. Bu nedenle de kişisel veri olarak adlandırılan bilgilerin depolanmasında ve saklanmasında ISO 27701 çok daha önemlidir.

ISO 27701 standardı ISO 27001 standardı ile kıyaslandığında daha kapsamlı bir seçenektir. Bu nedenle de IS 27001 sahibi olmayan kuruluşlar doğrudan ISO 27701 standardına başvurarak iki sistemin de entegre edilmesini sağlamaktadır. Bu nedenle de kişisel veri güvenliği ve şeffaflık açısından ISO 27701 standardı kuruluşlar için çok daha önemlidir.

Kimler ISO 27701 Kişisel Veri Yönetim Sistemi Tercih Etmelidir?

ISO 27701 Kişisel Veri Yönetim Sistemi kapsamında standartları yakalamak isteyen işletmelerin herhangi bir sınıflandırmaya tabi olmadığını ifade etmek gerekir. Kâr amacı gütmeyen kuruluşların yanı sıra kamu ve özel sektör kuruluşları da başvurabilmektedir. Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi çerçevesinde veri işleyen her büyüklükteki işletmenin ISO 27701’i tercih edebilmektedir.

ISO 27701 Kişisel Veri Yönetim Sistemi Avantajları Nelerdir?

ISO 27701 KVYS belgesine sahip olmak isteyen kuruluşların elde ettiği pek çok avantaj vardır. Söz konusu avantajlar hem kurum içinde hem de dışında ayrıcalıkları ortaya çıkarır. Bu çerçevede amaç tamamen sistemin işlevselliğini sağlayarak daha şeffaf ve güvenilir bir yapı tesis etmektir. ISO 27701 KVYS kapsamındaki avantajları şu şekilde sıralamak mümkündür.

 • Verilerin korunması ve güvenliğinin sağlanması açısından ideal bir sistemin inşa edilmesini sağlar,
 • Kişisel veri yönetim sisteminin varlığı güvenlik ve koruma kapsamında sürekli iyileştirmelere imkân tanır,
 • Kuruluş açısından roller ve görevlerin dağılımı belli olur,
 • Gizlilik konusundaki düzenlemeler çok daha başarılı sonuçlar verir,
 • Uluslararası arenada mevzuata uygun çözümlerden sunulması mümkündür,
 • Uluslararası pazarlarda iş ortaklıklarını kolaylaştırır,
 • Marka itibarının artmasını sağlar,
 • Müşteri memnuniyetini sağlayarak kârlılığı arttırır,
 • Kurumun dijital sorumluluklarını yerine getirmesine imâan tanır,
 • Kişisel verilerin nitelik ve nicelik bağlamında yönetimini kolaylaştırır,
 • Veri paylaşımının daha başarılı bir seviyede gerçekleştirilmesini sağlar,
 • Gizlilik yönetiminde şeffaf süreçlerin ortaya çıkması mümkün olur.
 • Veri sahipleri başta olmak üzere personel ve diğer paydaşlar arasında şeffaflığı arttırır,
 • 27001 ve 27002 standartlarına uyumu sağlayarak Bilgi Güvenliği Sistemini destekler,
 • ISO 27701:2019 kapsamındaki şikayetlerin daha kolay bir şekilde yönetilmesini sağlar,
 • Kişisel verilerin imhasında etkin çözümler sağlar.

Tüm bu seçenekler değerlendirildiğinde ISO 27701 oldukça başarılı sonuçlar sunar.

ISO 27701 Kişisel Veri Yönetim Sistemi KVYS Sertifikası Nasıl Alınır?

ISO 27701 KVYS sertifikası almak isteyen kuruluşların öncelikli akredite bir kuruma başvurmaları gerekmektedir. Akredite kuruma başvuru sonrasında gerçekleşen denetimler ve iyileştirmeler sonrasında yeterliliğin sağlanması hedeflenmektedir.

TÜRKAK tarafından yetkilendirilmiş sertifikasyon firması olarak MA Belgelendirme bu süreçte beklentilerinize cevap verir. Analiz ve değerlendirmeler sonrasında uygunluğu anlaşılan firmanız için raporlamalar yapılır. KVYS standardına uygun bir sistemin inşasıyla birlikte sertifika almanız mümkündür.

ISO 27701 Kişisel Veri Yönetim Sistemi KVYS Sertifikası Maliyeti

Sertifika maliyeti, ISO 27701 KVYS kapsamında başvuru yapan hemen her işletmenin ilgilendiği bir konudur. Bu çerçevede işletmelerin hepsi için benzer bir fiyat uygulaması olmadığının ifade edilmesi gerekmektedir. Sizin için ilgili maliyeti değerlendirdikten sonra son teklifimizi yapacağız.

Siz de M&A Belgelendirme ile en uygun hizmetlerden faydalanmak adına bizimle iletişime geçebilirsiniz. Profesyonel ekibimizle size en uygun çözümü sunuyor olacağız.

Scroll to Top
Belgelendirme Hattı
1
Sorularınızı Yanıtlayabilirim
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim. . .