fbpx

ISO 20000 Belgesi Nedir? Neden Önemlidir?

ISO’nun en önemli standartlarından biri olan ISO 20000 Belgesi ve Bilgi Teknolojileri Hizmet Yönetim Sistemi ile ilgili merak edilen tüm detayları sizler için derledik.  

Şirketler ISO sertifikasını iki ana nedenden dolayı ararlar. Bunlar; süreçlerini ve hizmetlerini garanti altına almak ve müşterilerinin en iyi bakım ve hizmetleri almasını sağlamak şeklindedir. 

ISO 20000 Belgesi

ISO 20000 bir şirketin Bilgi Teknolojileri Hizmet Yönetim Sistemleri alanında en iyi uygulamaları takip etmesini garanti eden bir kalite standardı olarak ifade edilmektedir. Ayrıca ISO 20000, müşteri memnuniyetine verdiği önem ile diğer ISO sertifikaları arasında öne çıkmaktadır. Bu nedenle mevcut pazarın taleplerine uyum sağlayan bir sertifikadır. 

Siz de ISO 20000 Belgesi ile ilgili detayları merak ediyorsanız doğru adrestesiniz. Sizin için en profesyonel bir dil ile anlattığımız bu yazıdan bilgi edinebilirsiniz. Şimdi gelin, ISO 20000 Standardı ile ilgili tüm detayları hep birlikte inceleyelim. 

iso 20000 belgesi
ISO 20000 Belgesi Nedir? Neden Önemlidir? 3

ISO 20000 Bilgi Teknolojileri Hizmet Yönetim Sistemi Nedir?

ISO 2000 Standardından bahsettiğimizde aslında genel olarak uluslararası BT hizmet yönetimi standardını kastediyoruz. Bu standart, Uluslararası Standardizasyon Örgütü ( ISO ) ve Uluslararası Elektroteknik Komisyonu ( ICE ) tarafından yayınlanmıştır. Bu nedenle dünyadaki çoğu ülkede kabul edilmektedir. 

ISO 20000 standardı , BT hizmetleri için hem şirket içinde hem de şirket dışında geçerli olan bir dizi verimli yönetim sürecini içerir. ISO 20000 standardının içeriğinin iyileştirilmesi ve yeniden düzenlenmesi, ona uluslararası bir karakter kazandırılması ve BT yönetimi, destek hizmetlerinde kalite standardı haline getirilmesidir . 

ISO 20000 Belgesi’nin Amacı 

ISO standardının amacı, şirketlere   bilgi yönetimi süreçlerinde metodolojinin ve iyi uygulamaların doğru bir şekilde kurulduğunu garanti eden bir sertifika sunmaktır. Şirketler,  ISO 20000’i uygulayarak , hizmetlerinin kalitesinde hem müşterilerine hem de dahili   olarak sürekli iyileştirme sistemini içeren süreçlerinin entegrasyonunu gerçekleştireceklerdir.  

ISO 20000 Belgesi Bölümleri

ISO 2000 standardı 8 farklı bloğa bölünmüştür. Ancak en çok kullanılan ikisi kısım 1 ve kısım 2 olarak adlandırılır. 

ISO 20000-1:2011 Bölüm 1

Bilgi teknolojisi hizmetlerinin sağlanmasının etkin yönetimi için bir dizi  özellik  toplar. Bu bölüm, BT hizmetlerini kabul edilebilir kalitede  sunmak için gereksinimleri, hizmetlerin  tasarımını ve geçişini ve aşağıdaki süreçleri tanımlar : 

Hizmet süreçleri: Kullanılabilirlik, kapasite, bilgi güvenliği ve diğer hizmet yönetimi süreçleri gibi hizmetin sunulmasıyla ilgili tüm süreçler. 

İlişki süreçleri: Hem işletmeyle hem de tedarikçilerle ilişkiler ve iletişimle ilgili süreçler.

Çözüm süreçleri: Sorunları, olayları ve hizmet taleplerini çözmek için bu süreçler. 

Kontrol süreçleri: Hizmetlerin yapılandırılması,  değiştirilmesi ve teslimi ve dağıtımı ile ilgili tüm süreçler.

ISO 20000-2:2012 Bölüm 2

BT hizmet yönetimi açısından sektör tarafından kabul görmüş bir dizi  iyi uygulamayı bir araya getirir . Bu bölüm, hizmet yönetimi uygulaması için bir rehber görevi görür ve bir şirketi  sertifika almaya  hazırlamak için kullanılır. 

ISO 20000’i Hangi Firmalar Uygulamalı? 

Bu sertifika, büyüklüklerine veya konumlarına bakılmaksızın her tür şirket ve kuruluş tarafından kabul edilebilir. BT hizmetleri sunan şirketler,  hizmetlerinin uluslararası sertifikalı en iyi uygulamalara  sahip olduğunu müşterilerine garanti etmek için ideal standart olarak ISO 20000 Standardına sahiptir. Bu nedenle,  mevcut pazarda rekabet edebilmek için  KOBİ’lerin  ISO 20000 belgesi alması giderek yaygınlaşmaktadır. 

ISO 20000 Belgesi Neden Önemlidir? 

Bilişim hizmetleri sunan şirketlerin sayısı artıyor. Dolayısıyla rekabet de artıyor. Bir müşteri bir BT hizmetleri şirketini işe aldığında  ISO 20000 sertifikasına sahip olduğunu görmek, uluslararası kabul görmüş en iyi uygulamaları takip eden kaliteli hizmetler alacağını garanti eder. ISO 20000 sertifikasına sahip olmak,  birçok avantaj sağlayan farklılaştırıcı  bir unsurdur. 

ISO 20000 Belgesi Avantajları 

ISO 20000 sertifikasına sahip olmak , şirkete bir dizi avantaj sağlar; bunların arasında şunları vurgulayabiliriz: 

ISO 20000 Belgesi İtibarı Geliştirir

 ISO 20000 sertifikası, kaliteli hizmet ve müşteri hizmetini garanti ettiği için BT sektöründe fark yaratan bir unsurdur. 

Verimliliği Artırır

 ISO 20000’i uygulayarak şirket, hızını artırarak, maliyetleri düşürerek ve kaliteyi artırarak süreçlerini ve hizmetlerini optimize eder ve bu da onu çok daha üretken hale getirir. 

Gerekli Seviyeye Uyumu Garanti Eder 

ISO 20000’i elde etmek, bir dizi zorlu gereksinimi karşılamayı gerektirir. Bu nedenle sertifikalı şirketler hizmetlerinde kaliteyi garanti eder. 

Maliyet Azalır

Daha basit süreçler kullanıldığından hizmet optimize edilir ve sonuç olarak hız kazanılır ve gereken kaynaklar ile zaman azalır. 

Dinamizm ve Hız

Yeni süreçler, değişikliklere uyum sağlamayı ve taleplere daha hızlı yanıt vermeyi kolaylaştırıyor. Hizmetler,  yürütülen süreçlerle yetenek ve hız  artırılarak  akıcı  hale getirilir. 

Rekabet Öncesi Avantajlar

 Bahsedilen tüm avantajlar, şirketi daha rekabetçi ve farklılaştırıcı özelliklere sahiptir. 

ISO 20000 Belgesi Nasıl Alınır?

Bu sertifika şirketler veya bireyler tarafından alınabilir. Şirketler, BT hizmetlerinin yönetiminde akredite bir şirket tarafından değerlendirilmeli , bir kişi ise sunulan farklı yöntemler arasından bir sınavı geçmelidir. 

Bu sertifikayı almak isteyen şirketler, BT yönetim sistemlerini ISO 20000 Standardının 2. Kısmında yer alan standartlara ve iyi uygulamalara uyarlamalıdır. Bunu yapmak için  stratejik kararlar almayı ima eden süreç ve hizmet iyileştirmeleri açısından ihtiyaçların neler olduğunu belirleyen bir plan hazırlamaları gerekir. 

Gerekli şartların sağlanabilmesi ve ISO 20000 belgelendirme sürecinden geçilebilmesi için şirketin tüm üyelerinin hedeflere ve değişim ve iyileştirme sürecine dahil olması esastır. Bu akreditasyonu karşılamak için personel için özel eğitimin gerekli olması muhtemeldir. Yönetim ve farklı süreçler, politikalar ve hizmetler, her birini detaylandıran yazılı belgelerde toplanmalıdır. 

Değişiklikler şirkette uygulandıktan sonra,  olası arıza veya eksiklikleri değerlendirmek için süreçlerin ve hizmetlerin izlenmesi yapılmalıdır. Bu, ISO 20000 akreditasyonu almak için bu amaçla akredite edilmiş bir şirket tarafından değerlendirmeye tabi tutulmadan önce, bunların düzeltilmesine ve yeterli bir kontrol sisteminin uygulanmasına izin verecektir.

Scroll to Top
Belgelendirme Hattı
1
Sorularınızı Yanıtlayabilirim
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim. . .