fbpx

DUNS Numarası Nedir?

DUNS Numarası M&A Belgelendirme

Dun & Bradstreet DUNS Numarası, işletmeler için atanan benzersiz bir dokuz basamaklı tanımlayıcıdır. Bu numara firmanın dünya ticaret sicil numarası hüviyetindedir ve firma ticari hayattan çekilene dek o firmaya ait kalacaktır. DUNS numarası çok uluslu şirketlerin mal tedarikçilerini kendi sistemlerine tanıtmaları için, internet üzerinden başvuru kabul eden uluslararası ihalelere kayıt için ve Türkiye’deki Amerikan Üsleri ile ticari bağlantılarda ilk şart olarak istenmektedir. 

Teklif Al

MA Belgelendirme Mühendislik Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi'nin bu form ile paylaştığınız bilgileri kullanarak sizinle iletişime geçmesini ve teklifte bulunmasını onaylıyor musunuz?

DUNS Number Nedir?

D-U-N-S®Numarası (Data Universal Numbering System) olarak adlandırılır. Dünyanın önde gelen standart belirleyici organizasyonları tarafından da kullanılan DUNS Numarası, Avrupa Topluluğu, Birleşmiş Milletler ve ABD Federal Hükümeti gibi 50’nin üzerinde özel ve kamu kurumu tarafından da benimsenmiş ve kullanılmaktadır.

Neden DUNS numarası?

İlaç kuruluşu kaydı için DUNS numarası:

İlaç kuruluşu kaydı için DUNS’a sahip olmak zorunlu bir gerekliliktir.

Gıda tesisleri ve gıda ithalatçısı için DUNS numarası:

FDA, kayıt ve yenileme işlemi sırasında gıda tesislerinin Benzersiz Tesis Tanımlayıcısı (UFI) girmesini zorunlu kılar. FDA 2021 yılı itibariyle UFİ numarası olmayan bütün kuruluşlara bu numarayı üst paragraflarda anlatmaya çalıştığımız nedenlerden dolayı zorunlu kıldı. DUNS numaraları şu anda FDA tarafından tanınan tek UFI’lerdir. FDA, bir UFI alma ve gönderme süresini işin zorluğunu göz önüne alarak  uygulamayı 31 Aralık 2022’ye kadar uzatma kararı aldı.

DUNS Numarasi MA Belgelendirme 1
DUNS Numarası M&A Belgelendirme

Duns Numarası Nereden Alınır?

M&A Belgelendirme ve Mühendislik olarak  ABD Temsilcimiz vasıtasıyla hizmetlerimizin bir parçası olarak FDA DUNS numaranızı almanıza veya yönetmenize yardımcı oluyoruz. 2020 gıda tesisi kayıt yenilemesi sırasında, iki yılda bir kayıt işlemini tamamlamak için bir DUNS numarası gereklidir.

DUNS numarasını almak ne kadar sürer?

Tamamlanmış bir istek alındıktan sonra bir DUNS numarası sağlamak için genellikle 30 gün gerekir. Daha hızlı alımlar için ek ücretler söz konusu olabilmektedir.

DUNS Numarası Sorgulama

DUNS numaranızı  www.fdadunslookup.com web sitesinde arayabilir ve D&B kayıtlarındaki şirket bilgilerini güncelleyebilirsiniz.

DUNS Numarası ve FDA Kaydı İlişkisi

Diyeceksiniz ki HACCP’in DUNS numarası ile ne alakası var? FDA yani Birleşik Devletler Gıda ve İlaç Dairesi bildiğiniz gibi Amerika’nın halk sağlığı en önemli önceliktir ilkesiyle hareket etmektedir. Ve FDA kısa süre önce DUNS Numarasını Yabancı Tedarikçi Doğrulama Programları (FSVP) için kabul edilebilir benzersiz bir tesis tanımlayıcısı (UFI) olarak tanıyan bir kılavuz yayınladı. Peki ama FDA niye bunu yaptı?

DUNS Numarası FDA’nın HACCP’si

Gıda ve İlaç İdaresi’nin Gıda Güvenliği Modernizasyon Yasası (FSMA), odağı kontaminasyona yanıt vermekten onu önlemeye kaydırarak ABD gıda arzının güvenli olmasını sağlamayı amaçlar. Ajans, bu mevzuat aracılığıyla gıda güvenliği yönetmeliğine modern, önleyici ve risk temelli bir yaklaşım benimseyerek halk sağlığını iyileştirmeyi hedefliyor. Aynı HACCP ilkeleri gibi öyle değil mi?

FDA’ya kaydolmak için gereken yaklaşık 200.000 yerli ve yabancı tesisle, ajansın düzenleyici yükü, genişleyen bir küresel tedarik zincirinin ortasında büyümeye ayarlanmıştır. Ajans bir gıda tesisi kayıt veri tabanı tutarken, elektronik sistem tek başına ajansın ulusun gıda arzının güvenliğini, etkinliğini ve güvenliğini sağlama hedefini desteklemek için yeterli değildi. Daha da önemlisi, sınırlı kaynaklar nedeniyle, FDA, herhangi bir belirli tesis için kayıt bilgilerinin herhangi bir belirli zamanda doğru olmasını sağlamak için gerekli sıklıkta her kayıtlı tesisi denetleyemez. Bilgiler teftişler arasında değişebilir ve yanlış kayıt bilgileri FDA’nın teftiş için tesislerin yerini belirlemesini engelleyebilir. İşte burada DUNS çözüm getiriyor.

DUNS Numarası FDA’da Ne İşe Yarıyor?

DUNS Numarası FDA’nın İş Yükünü Hafifletti

FDA, kayıt düzenlemelerini güncelledi ve gıda tesisi kayıt veritabanının faydasını geliştirerek sınırlı denetim kaynaklarını daha iyi kullanmaya çalıştı. Kayıt sürecinin bir parçası olarak ajans, gıda tesislerinin benzersiz bir tesis tanımlayıcısı (UFI) sunmasını zorunlu kılmaya, FDA’nın tesis doğrulama yeteneklerini genişletmeye ve veri tabanının doğruluğunu artırmaya başladı. DUNS Numarasının ilaç kuruluş kaydı için başarılı kullanımı göz önüne alındığında, ajans, ücretsiz olarak edinilebilen DUNS‘u kabul edilebilir bir UFI olarak kullanmak için tesislerden talep eden bir kılavuz yayınladı.

DUNS Numarası, FDA’nın tesisi tanımlayıcı bilgiler için tek bir yetkili kaynak oluşturma hedefiyle Ana Veri Yönetimi (MDM) uygulamalarını uygulama çabalarını destekler. Bu aynı zamanda, kalite kontrol ve düzenleyici karar verme için tüm bilgilerin kolayca öne çıkarılabilmesi için her tesis hakkındaki bilgileri aynı benzersiz tanımlayıcıya bağlama fırsatları da sağlar.

Dun & Bradstreet, genellikle hatalar içeren ve hükümeti yetkisiz sistem kullanımına maruz bırakan, yalnızca kendi bildirdiği bilgilere dayanmadan güvenilir tesis tanımlama ve doğrulama sağlar. Dun & Bradstreet’in kapalı döngü varlık çözüm süreci, dünya çapında isteğe bağlı, yerinde ziyaretler gerçekleştirerek ajans için belirli tesis bilgilerini bağımsız olarak doğrulayan küresel veri görevlileri tarafından artırılır.

DUNS İstenen Sonucu Sağladı

FDA, yıllık olarak gerçekleştirdiği doğrulamaların sayısını artırarak uygun ürünlerin kabul edilebilirlik hızını önemli ölçüde artırmıştır. Dun & Bradstreet’e dış kaynak kullanımı, FDA için iş yükü verimliliğini ve tasarrufları artırdı.

FDA’nın Ana Veri Yönetimi girişimini destekleyen DUNS ve yerli ve yabancı gıda tesislerinin çoğunluğunun halihazırda DUNS’a sahip olmasıyla, ajans aynı zamanda veri uyumlaştırma ve birlikte çalışabilirlik konusunda da önemli ilerleme kaydetmiştir.

DUNS ve HACCP İlişkisi

DUNS konusunu daha iyi anlamak için gelin ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi içinde önemli bir yeri bulunan HACCP bilgilerimizi bir hatırlayalım. Bilindiği gibi gıda kaynaklı hastalıklar bütün dünyada önemli bir halk sağlığı sorunu oluşturmaktadır. Bu yüzden gıdalarda güvenirliliğin sağlanmasında uygulanmakta olan son ürün kontrolü ve dar anlamıyla işlem kontrolü gibi alışılagelmiş yaklaşımlar artık yeterli olmamaktadır. Şüphesiz gıda endüstrisini daha etkili kalite kontrol sistemlerini uygulamaya iten en önemli nedenler arasında ilk sırayı, patojenik bakterilerle kontaminasyon veya mikrobiyel bozulma nedeniyle oluşan gıda zehirlenmesi vakalarının çokluğu ile bozulma nedeniyle oluşan gıda kayıpları ve ekonomik zararlar oluşturmaktadır. Hazard Analysis Critical Control Point (HACCP) kavramı, güvenli gıda üretiminin sağlanması amacıyla ISO 22000 Gıda Yönetim Sistemi’nin içinde gıda kaynaklı tehlikeleri önleyici bir sistemdir. Buradaki anahtar kelime HACCP’in gıda kaynaklı tehlikeleri önleyici bir sistem olduğunu aklımızın bir köşesine yazalım.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Belgelendirme Hattı
1
Sorularınızı Yanıtlayabilirim
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim. . .