fbpx

BRC Belgesi

BRC Belgesi, British Retail Consortium Standard olarak bilinen İngiltere Perakende Konsorsiyumu Standardı kapsamında gerekli koşulların sağlanmasını hedeflemektedir.

BRC Belgesi Nedir?

İngiliz perakendecileri tarafından oluşturulmuş bir standart kapsamında gıda imalatı ve gıda ile alakalı ambalaj malzemelerinin imalatçıları tarafından uyulması gereken süreçleri işaret etmektedir. Paketleme ve kesimhane gibi hizmetlerin sunulması konusunda tercih edilen bu standart yüzden fazla ülkede uygulamaktadır. BRC Standardı 20.000’i aşkın işletme tarafından kabul edilmektedir.

BRC Belgesi, British Retail Consortium Standard
BRC Belgesi, British Retail Consortium Standard

BRC Belgesi Kapsamında Getirilen Standartlar Nelerdir?

Bu standart kapsamında bölümlerin oluşturulması ile birlikte her faaliyete uygun bir sistem tesis edilmesi amaçlanmaktadır. BRC sisteminin etkin bir şekilde uygulanması adına önemli olan bölümleri aşağıdaki şekilde sıralamak oldukça değerlidir.

Bölüm Gıda Güvenliği Planı – HACCP

Bu bölüm kapsamında ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi ve bu sistem kapsamındaki uygulamaların gerçekleştirilmesi amaçlanmaktadır. Ön gereksinim programlarına uyularak kaliteli bir sonuç elde edilmesi temel hedeftir.

Bölüm Gıda Güvenliği ve Kalite Yönetim Sistemi

Bu bölüm kapsamında ISO 22000 ve ISO 9001 standartlarının bir araya getirilmesi ile birlikte bütünlüğün sağlanması amaçlanmaktadır. Kalite şartlarının oluşturulması ve bu bağlamda paydaşların memnuniyetinin sağlanması amaçlanmaktadır.

Bölüm Üretim Yeri

Üretim gerçekleştirilecek alanla alakalı genel şartlar ve düzenlemelere uyulması hedeflenmektedir. Atık takibi ve atıkların imhası ile ilgili işlemlerin titizlikle yüütülmesi amaçlanmaktadır. Bu kapsamda haşere kontrollerinin de maksimum manada yapılabileceğini ifade etmekte yarar vardır.

Bölüm Ürün Kontrolü

Üretimi gerçekleştirilecek olan ürünlerle alakalı alerjen yönetimi, ambalaj denetimleri ile testlerin yapılması hedeflenmektedir. Bu aşamada gerekli dokümantasyon işlemlerinin de titiz bir şekilde tamamlanması temel amaçtır.

Bölüm Süreç Kontrolü

BRC Standardı uygulamasının gerçekleştirilebilmesi maksadıyla bütün süreçlerin dikkatli bir şekilde değerlendirilmesi gerekmektedir. Kontroller yapılırken ürünlerin ağırlık, hacim, ve kalibrasyon değerlendirmeleri de akredite kuruluşlar tarafından ele alınmalıdır.

Bölüm Personel

Standart kapsamında bir İnsan Kaynakları prosesi tasarlanarak bu kapsamda yeterliliklerin ölçülmesi ve gerekli eğitimlerin verilmesi hedeflenmektedir. Yıllık planlamaların yapılması ile standarda uygunluk amaçlanmaktadır.

BRC Belgesinin Faydaları Nelerdir?

BRC Sertifikası, dünyanın pek çok ülkesinde kabul gören önemli bir standart olarak değerlendirilmektedir. Bu çerçevede amaç BRC Belgesi sayesinde daha sürdürülebilir çözümler sağlamaktır. Belgeye sahip olan firmaların aşağıdaki avantajları yakalayacağı unutulmamalıdır.

  • İşletmenin benzer özelliklerle birden fazla denetime tabi olmasını önler,
  • Müşterilerin farklı taleplerini ortadan kaldırarak tek bir standart ortaya koyar,
  • Sektörde geçerli ‘İyi Uygulama’ anlayışının benimsenmesini sağlar,
  • Şeffaflık ve açıklık kapsamında işletmenin faaliyetlerini sürdürmesini sağlar,
  • Akredite bir firma tarafından kontrollerin yapılması sayesinde işletmenin eksiklilerini tespit etmek kolaylaşır,
  • Sektörde prestijli bir marka olma hedefine ulaşmayı kolaylaştırır.

BRC Sertifikası Nasıl Alınır?

BRC Standardı kapsamında üretim ve dağıtım süreçlerinde yer almak isteyen kuruluşların öncelikli hedefi bu standart kapsamındaki belgeyi almaktır. Bu çerçevede yapılması gereken öncelikli olarak akredite bir kurum olan M&A Belgelendirme ile iletişime geçerek BRC Belgesi talep edilmesidir.

Belgelendirme sürecinde gerekli kontrol, iyileştirme, raporlama ve diğer süreçleri üstlenen profesyonel ekibimiz işletmenin BRC Sertifikası uygunluğunu değerlendirir. Sertifika almaya uygun görülen firmaların BRC Belgesi düzenlenerek işletmeye verilir. 3 yıllık geçerliliği olan belgenin düzenli kontrol ve denetimler gerektirdiğini ifade etmek gerekir. Belge süresi dolduğunda tekrar M&A Belgelendirme ile iletişime geçerek belge yenileme talebinde bulunmanız gerekmektedir.

BRC Sertifikası Fiyatları

Uluslararası anlamda geçerliliği olan bir belge niteliğindeki BRC için fiyatlar oldukça değişkendir. Özellikle de maliyetlerin farklı etkenlerden değişkenlik gösterebiliyor olması nedeniyle danışmanlık hizmeti almadan önce M&A Belgelendirme ile iletişime geçmelisiniz. M&A Belgelendirme gerekli değerlendirmeleri yaptıktan sonra BRC Belgesi için maliyetleri değerlendirecektir.

İşletmenin mevcut durumu ve ne tür güncellemeler yapılması gerektiği değerlendirilmektedir. Değerlendirmeler sonrasında belge almak için iyileştirmeler ve diğer bütün süreçler kontrol altına alınır. BRC Belgesi almanın başlangıç maliyetleri 2000 Euro + KDV şeklinde olurken firmanın faaliyetlerini sürdürdüğü sektör, kuruluş tarihi, EA/NACE kodu ve çalışan sayısı gibi pek çok faktör BRC sertifikası fiyatları konusunda önemlidir. Bu nedenle de BRC Belgesi almak adına titiz bir araştırma yapmak oldukça önemlidir.

BRC Belgesi Veren Kuruluşlar Hangileridir?

BRC Belgesi veren kuruluşlar temel anlamda belgelendirme faaliyeti sürdüren kuruluşlardır. TÜRKAK tarafından akredite ve firmaların sertifika ihtiyaçlarına cevap veren bu kuruluşlardan bir tanesi de M&A Belgelendirme’dir. Firmamız, profesyonel kadrosu ve güçlü alt yapısı sayesinde sizlerin ihtiyaçlarına cevap verir. Mevzuat değişiklikleri ve BRC standardıyla ilgili güncellemeleri yakından takip ediyoruz. Bu sayede size en iyi hizmeti sunmayı amaçlıyoruz. Özellikle de kaliteli bir hizmet sunma anlayışıyla ihtiyaçlarınıza cevap vermeyi önemsiyoruz.

Siz de BRC Belgesi almak istiyor ve sürece dair bilgi talep ediyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Scroll to Top
Belgelendirme Hattı
1
Sorularınızı Yanıtlayabilirim
BRC Belgeniz hakkında hemen yardımcı olabillirim.