ISO 45001 sertifikası, OHSAS 18001’in yerine geçer ve İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemleri için uluslararası ISO standardıdır.

ISO 45001 sertifikası, OHSAS 18001’in yerini almakla kalmayıp, diğer yönetim sistemleriyle entegrasyonu hiç olmadığı kadar kolaylaştırıyor. Ek SL tarafından tanımlanan yeni ortak yapıyı paylaştığı için, ISO 9001 ve ISO 14001’in 2015 sürümleriyle doğrudan uyumludur.

İş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemleri için ISO tarafından oluşturulan ve günümüzün en güncel iş sağlığı ve güvenliği standartlarını içermektedir.

ISO 45001 Nedir?

ISO 45001 sertifikası, çalışanları ve ziyaretçileri işle ilgili kaza ve hastalıklardan korumak için verilen, uluslararası iş sağlığı ve güvenliği standardıdır. ISO 45001 sertifikası, çalışanların ve işletmelerin onarılamaz zarara neden olabilecek tüm faktörleri azaltmak için geliştirilmiş bir standarttır.

Standartlar, sistem yönetimine ISO 9001 ve ISO 14001 dahil olmak üzere bir dizi başka yaklaşımı yakından inceleyen bir sağlık ve güvenlik yönetimi uzmanları komitesinin büyük çabalarının sonucu oluşturulmuştur.

Ayrıca ISO 45001 sertifikası, mevcut diğer iş sağlığı yönergelerini de çerçevelemek üzere tasarlanmıştır. OHSAS 18001 gibi güvenlik standartlarının yanı sıra ILO’nun çalışma standartları, sözleşmeleri ve güvenlik yönergeleri de dikkate alınarak hazırlanmıştır.

Özellikle üst yönetime yönelik olan ISO 45001 sertifikası, işletmelerin çalışanları ve işyerini ziyaret eden herkes için sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamı sağlamasına yardımcı olma amacına sahiptir. Bu hedefe potansiyel olarak yaralanma, hastalık ve hatta aşırı durumlarda bile ölüme yol açabilecek faktörleri kontrol ederek ulaşılabilme amacını gütmektedir.

Sonuç olarak, ISO 45001 sertifikası zararlı veya çalışanların fiziksel ve / veya zihinsel refahı için tehlike arz eden faktörleri azaltmakla ilgilenmektedir.

ISO 45001 sertifikası, basit bir revizyon veya kısa bir güncelleme değil tamamen yeni bir standarttır. Uyumluluğu korumak ve ISO 45001 sertifikası almak için her tür ve büyüklükteki firmanın ne yapması gerektiğini yazının ilerleyen bölümlerinde detaylı olarak açıklayacağız.

M&A Belgelendirme, uzun yılların tecrübesi ve bilgisi ile konusunda en yetkin ekibiyle bugüne kadar sayısız firmanın ISO 45001 sertifikası almasına yardımcı olmuştur. Bu standart için aklınıza takılan her türlü soruyu bizimle iletişime geçerek sorabilirsiniz.

Scroll to Top
Belgelendirme Hattı
1
Sorularınızı Yanıtlayabilirim
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim. . .