fbpx

Dezenfektan FDA Belgesi

Dezenfektan FDA Belgesi

Dünyayı sarsan COVID 19 pandemisi ile birlikte 2020 yılında dezenfektan FDA belgesi ve benzeri kalite standartları bu zamanlarda ön plana çıkmaktadır. Daha önceleri özellikle sağlık çalışanları için bir vazgeçilmez olan dezenfektanlar, virüsün ortaya çıkışı ile birlikte talep patlaması yaşanan ve herkesi ilgilendiren bir unsur haline gelmiştir. FDA (US Federal Food and Drug Administration) ise sadece Amerika Birleşik Devletleri için değil, global bir kalite akreditasyonu olarak kabul edilen, tıbbi cihazlar ve maskeler gibi dezenfektanlar için de kalite standartları sunan bir kuruluştur. Bu konuda kurumun yayımladığı 3 rehber halk sağlığı bakımından dezenfektanlar (hand sanitizer) konusunda önemli bir rota ortaya koymuştur.

FDA Belgeli Dezenfektan

Öte yandan FDA belgeli dezenfektan sadece ABD değil dünya genelindeki pazarlar için büyük bir güven telkin etmektedir. Amerikan Gıda ve İlaç Enstitüsü olarak ifade edilen FDA toksik nitelikteki ve yutulduğu zaman hayati tehlike oluşturabilecek dezenfektanların listesini de güncel tutmaktadır. Bu nedenle zaman zaman kullanılmaması gereken dezenfektanlar konusunda tüm dünyayı aydınlatmaktadır. FDA aynı zamanda dezenfektanların tüketimindeki büyük artışa dikkat çekerek, karar alıcıları ve toplumun tüm kesimlerine uyarılarda bulunmaktadır. Birleşmiş Miletler (BM) bünyesinde faaliyet gösteren Dünya Sağlık Örgütü (WHO) da COVID 19 ile mücadelede alınması gereken tedbirler konusunda FDA direktiflerine atıf yapmaktadır. Bu durum FDA ve kalite standartlarının ne kadar önemli olduğunu vurgulamaktadır.

fda belgesi dezenfektan
El hijyeni konusunda FDA onaylı dezenfektan kullanılması önemle tavsiye ediliyor.

FDA, ihracatçılar, distribütörler, perakendeciler ve kullanıcılara FDA dezenfektan kalite standartları dışındaki ürünleri kullanmamaları konusunda tavsiyede bulunur. Yukarıda bahsi geçen sakıncalı ürünler listesini sürekli güncelleyen kurumun bilgilendirmeleri yakından takip edilmelidir. Bu nedenle FDA belgesi alınması düşünülüyorsa güncel listeyi takip eden bir kalite yönetim ve danışmanlık firmasından destek almanız önemli. Örneğin etanol yani etil alkol şeklinde işaretlenmiş ancak metanol ya da propanol içeren dezenfektanlarda büyük artış olduğunu duyurmuştur. Metanol deriye temas sonucu yahut kaza ile yutulduğunda büyük zehirleyici etkiye sahiptir. Bu nedenle sektörün bütün paydaşları ve tüketicilerin zehirli madde içeriği konusunda dezenfektan seçiminde dikkatli olması gerekiyor.

FDA Onaylı Dezenfektan

COVID 19 ile mücadelede en etkin araçlardan biri olan el hijyeni konusunda FDA onaylı dezenfektan kullanılması önemle tavsiye ediliyor. Bu nedenle artan talebi karşılama kadar sağlıklı bir biçimde tüketiciye ulaşması önem kazanıyor. Bu nedenle ürünün FDA kriterlerine uygunluğunu sağlamak için başvuru ve uygulama süreçlerinin doğru takip edilmesi gerekiyor. FDA belgesi olmayan ürünlerin Amerika Birleşik Devletlerine giriş ve çıkışına müsaade edilmediği gibi dezenfektanlara el konulması gibi bir risk de söz konusudur. Bu konuda doğru bilgi paylaşımı konusunda hassas olunması da gerekiyor. Firmanın tam adı ve unvanı ile iletişim bilgileri, firma yetkililerinin iletişim bilgileri vb. Bununla birlikte dezenfektan ürünü ile ilgili formların da doğru bir biçimde girilmesi gerekiyor.

Sonuç olarak dünya çapında saygın bir denetim kurumu olan FDA sağlıklı bir yaşam için lüzumlu ürünlerin maksimum kalitede üretimi ile tüketiciye ulaştırılması konusunda önemli bir misyon üstlendiği ortadadır. FDA başvurusundan sonuçlandırılmasına kadar yaşanacak sürecin başarıyla tamamlanması için konusunda uzman bir kalite danışmanlık firması ile çalışmanız gerekli. Teknik donanım ve yabancı dil bilgisinin de önemli olduğu bu süreçte dezenfektandan maskeye, koruyucu önlükten tuluma kadar pandemiden korunma adına gerekli ürünlerin FDA kaydı ve süreçleri konusunda bilgi ve deneyim sahibiyiz. FDA, CE ve diğer kalite standartları konusunda hizmetinizdeyiz. Kurumsal web sitemiz üzerinden, WhatsApp hattımız üzerinden veya telefonla iletişime geçiniz.

M&A Belgelendirme

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Belgelendirme Hattı
1
Sorularınızı Yanıtlayabilirim
FDA Belgeniz için hemen yardımcı olabiliriz ?