fbpx

ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Belgesi

iso 22000 gys

Beslenmek insanoğlunun yaşamını sürdürebilmesi için en temel gerekliliktir. Günümüzde artan sanayileşme, tarım alanlarının azalması, teknolojik ürünlerin gıda sektöründe yoğun olarak kullanılması, hazır ve paket ürünlerin günlük hayatta daha çok tüketilmeye başlanması gibi değişimler sağlıklı ve hijyenik beslenme ihtiyacını da artırmıştır.

ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi en basit tanımı ile gıdanın işlenmesi ve hazırlanması süreçlerinin belirli prosedürler ve talimatlar doğrultusunda yürütülmesi ve üretimin her aşamasında izlenebilirliğin sağlanmasıdır.

Uluslararası Standart Örgütü (ISO) tarafından 01 Eylül 2005 tarihinde yayınlanan ISO 22000:2005 standardı Gıda Güvenliği yönetim sistemi olarak yayınlanan ilk uluslararası standarttır.

Gıda zincirinin herhangi bir yerinde bulunan gıda üreticisi/tedarikçisi/satıcısı gıdanın üretim aşamasından tüketim anına kadar gıda güvenliğine yönelik tehditleri yönetmek ve gerekli tedbirleri almak zorundadır.

HACCP (Hazard Analysis and Critical Control Points – Tehlike Analizleri ve Kritik Kontrol Noktaları) ISO 22000’in en önemli bileşenlerinden birisidir. Üretilen gıdanın doğasına ve kimyasına uygun olarak oluşması muhtemel risklerin önceden tespit edilmesi, azaltılması ve yok edilmesi bu yaklaşımın temel prensibidir.

ISO 22000:2005 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi, gıdayı doğrudan üreten organizasyonlar dışında, toptan ve perakende gıda satıcıları, toplu yemek mutfakları, yemek fabrikaları, oteller, konaklama tesisleri özetle gıda zincirine bir şekilde dahil olan tüm kuruluşlar tarafından kullanılabilir.

ISO (Uluslararasi Standart Organizasyonu) tarafından Haziran 2018’de ISO 22000:2018 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi standardının yeni versiyonu yayınlanmıştır. Revizyonla birlikte standart daha anlaşılır ve gıda tedarik zinciri içinde yer alan tüm aktörler tarafından daha kolay uygulanır hale getirilmiş ve diğer yönetim sistemi standartları (ISO 9001, ISO 14001) ile aynı yapı ve terminolojiye sahip olmuştur.

Diğer ISO standartları gibi 3 yıllık geçiş süreci Haziran 2018 tarihinde başlamış olmaktadır. Bu nedenle standardın 2005 versiyonunun Haziran 2021 tarihine kadar yürürlükte olacağı ifade edilebilir.

Talebinize göre TÜRKAK veya yurtdışı akreditasyonlu olarak belgelendirme hizmetini yürüttüğümüz ISO 22000 standardı gerekliliklerini firmanızda tesis ediyor ve personel eğitiminden, HACCP çalışmalarına kadar tüm süreci sizin adınıza yürütüyoruz.

Hizmetimizden memnun kalan danışanlarımızın listesi ve hizmet teklifi almak için lütfen bizimle irtibata geçiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Belgelendirme Hattı
1
Sorularınızı Yanıtlayabilirim
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim. . .