fbpx

Gıda Ürünleri İhracatı FDA Belgesi

Gıda Ürünleri İhracatı FDA Belgesi

FDA Onayı ve FDA Belgesi için özel kapsamlı bilgilendirmelerimize devam ediyoruz. Paylaştığımız bu içerikte özel olarak gıda ürünleri ihracatı FDA Belgesi‘ni ele alacağız. Bunun yanısıra FDA Belgesi ile ilgili videoların tümüne FDA’yı ele aldığımız ilgili sayfamızda ulaşabilir ve ayrıca blog yazılarımızda detaylı bilgileri görebilirsiniz.

Gıda Ürünleri ve FDA Belgesi Sıkça Sorulanlar Videosu

Seçiminizi yaptığınızda sizi videoda ilgili bölüme yönlendirebilirim.

FDA; ABD’de satılan gıdaların güvenli sağlıklı ve uygun şekilde etiketli olmasından sorumludur. Bu sorumluluk çeşitli federal yasalarla verilmiştir. ABD’deki Biyo-terorizm yasası gereğince; insan ve hayvan tüketimi için gıda üreten, işleyen, paketleyen ve depolayan yerli ve yabancı tüm gıda tesisleri FDA kaydı yaptırmak zorundadır. Başka bir ifade ile gıda zincirini oluşturan tüm paydaşların izlenebilirlik esasları doğrultusunda kayıt yaptırmaları kanuni bir sorumluluktur. 

Hangi gıda ürünlerine FDA Belgesi alınabilir?

İnsanların ve hayvanların tükettiği tüm gıda ürünleri FDA Kaydı ve FDA Belgesi kapsamındadır. Bu ürünler belirli gruplara ayrılmış olmakla birlikte biz kaydını yaptığımız danışanlarımızın ürün listelerini FDA yönetmeliğindeki uygun ürün gruplarına yerleştiriyoruz. Bebek mamalarından, unlu mamullere, soslardan, içeceklere, süt ürünlerinden, gıda takviyelerine, et balık ürünlerinden, tatlandırıcılara kadar 37 farklı ürün kategorisine ilgili ürünün doğru bir şekilde yerleştirilmesi gümrük kabul aşamasındaki hataları minimize edecektir.

Hayvanların tükettiği mama, yem, vitamin, çiğneme oyuncakları gibi ürünlerde az önce bahsettiğim aynı esaslarla kayıt altına alınır. 

Farklı gıda türlerinde örneğin asitli gıdalarda kayıt dışında ilave gereksinimler de bulunmaktadır. Gıda takviyeleri ve diyet ürünleri tıpkı diğer ürünler gibi işlem görmektedir. 

Birden fazla ürün kategorisinde kayıt yaptırmanız fda belgesi fiyatını etkilemez. İster bir ürün grubu üreticisi olun, isterse 10 farklı grupta imalat yapın bu husus kayıt ve danışmanlık ile ilgili maliyeti etkilememektedir.

ABD Temsilcisi ve Gıda Ürünleri İhracatı FDA Belgesi

Yabancı firmalar FDA düzenlemeleri uyarınca ABD sınırları içerisinde faaliyet gösteren yerleşik bir temsilci ile kayıt ve diğer güncelleme faaliyetlerini yürütmek zorundadırlar. FDA yapacağı resmi tebligatlar için doğrudan firma ile değil ABD’deki yerleşik temsilci ile iletişime geçer.

Danışanlarımızın sıkça sorduğu ve karışıklığa yol açan bir hususa açıklık getirmek isterim. FDA çevrimiçi hesap sistemi üzerinden online oluşturduğunuz kullanıcı ve şifre aldığınız modülde yapılan işlem FDA kaydı değildir.

Mevzuata uygun bir FDA kaydı bir az önce bahsettiğim gibi bir yerleşik temsilcinin firmanızı temsil etmeyi kabul etmesi ile tamamlanmaktadır.

Bu temsilcilerin görevi firma ve FDA arasında iletişimin tesisidir. Ürünlerinizi gümrükten çıkarmak, ön bildirim hazırlamak, ithalatçının görevleri yerine getirmek gibi sorumlulukları yoktur.

FDA kaydı yaptırmak istiyorum ama Türkiye’de şirketim yok.

Böyle bir seçenek mümkün değil, ülkemizde ihracat yapabilmek, gıda üretebilmek için bir şirket kurmak zorundasınız. FDA Kaydı da tüzel kişilik üzerinden yapılan bir kayıt işlemidir. Şahıs şirketi dahi olsa bir şirketiniz olması zaruridir.

DUNS numarası ve FDA Belgesi

DUNS numarası (Data Universal Numbering System) ABD makamlarının FDA belgesi kaydı için zorunlu tuttuğu ayırt edici bir kimlik numarasıdır. Her firma için ayrı üretilir. Normalde ücretli olarak tedarik edilen bu numarayı FDA kaydı özelinde ücretsiz olarak danışan firmalarımız adına tedarik ediyoruz.

FDA belgesi için firmamda bir denetleme icra edilecek mi?

FDA belgesi ve FDA kayıt süreci ihracat ve ithalatı düzenleyen bir işlemdir. Gıda ürünleri özelinde ürün performansını ya da içeriğini analiz eden bir süreç işletilmez. Gıda güvenliği yönetim sisteminin işlerliğini tespit etmek için bir denetleme icra edilmemekle birlikte başvuru aşamasında FDA tarafından gerek görülmesi halinde firmanın denetlenebileceğine dair bir beyanda bulunulur.

FDA Belgesi ve İhracat

FDA kaydı yapılması ve FDA belgesi ABD’ye ihracat için gerekli işlemlerden sadece birisidir. Bunun dışında ihracatçı firmalar gerek Türkiye’de gerekse ABD özelindeki mevzuata riayet etmek durumundadır. Bu nedenle FDA kaydı dışındaki konularda nakliyeci veya dış ticaret uzmanınızdan destek almanız uygun olacaktır.

Prior notice ve FDA Belgesi

Prior notice yani ihracat ön bildirim notu aslında ABD’den bağımsız olarak tüm ihracat faaliyetlerinde ilgili ülke gümrüğüne yapılan bir bildirimdir. Gönderilen ürünün niteliği ve miktarı ile tarih bilgilerini içerir. FDA kayıt numarası olmasına rağmen bu notun hazırlanmaması ürünün gümrükte kalmasına neden olabilir. FDA portalı üzerinden bu notun online olarak hazırlanması ile ilgili olarak da danışanlarımıza destek veriyoruz.

M&A Belgelendirme ve Mühendislik olarak yaklaşık yıllardır ABD’nin bilinen ve güvenilir temsilci firmalarıyla tesis ettiğimiz stratejik işbirliği ve çözüm ortaklığı sayesinde ülkemizdeki ihracatçılara hızlı, güvenilir ve maliyeti etkin kayıt çözümleri sunmaktayız.

Daha önce farklı bir temsilci ile kayıt yaptırmış olsanız dahi bizim sunacağımız kurumsal destek ve danışmanlık hizmetlerinden istifade edebilmek için çok hızlı bir şekilde ABD deki temsilci değişikliğinizi yapabiliriz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Belgelendirme Hattı
1
Sorularınızı Yanıtlayabilirim
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim. . .