fbpx

Catering Belgesi Nasıl Alınır ?

TSE-HYB Hizmet Yeterlilik Belgesi

Günümüzde farklı ölçekteki pek çok işletme ve kurum, artan iş gücü ve iş yoğunluğu gibi nedenlerle daha önceden kendi bünyelerindeki personel ile sunmuş oldukları yemek hizmetlerini hem maliyetleri azaltmak hem de çalışanlarına daha kaliteli yemek çıkarmak adına dış kaynaktan tedarik etme yoluna gitmektedir. Bu durum dış kaynaktan alınan yemek hizmetindeki kalite sorunsalını da beraberinde getirmektedir.

CATERİNG (HAZIR YEMEK FABRİKALARI) İÇİN BELGELENDİRME SÜRECİ

Kalite sadece en uygun malzeme ve işçiliğin kullanılması yoluyla var olduğu düşünülen bir olgu değildir. Kalite, ham maddeden nihai ürün veya hizmete kadar tüm süreçlerin ilgili mevzuata ve standartlara sürekli uyumu ile tesis edilen ve belgelendirilmesi günümüz şartlarında kaçınılmaz olan gerekliliktir.

Ülkemizde hazır yemek fabrikaları veya müşteri tesisinde yemek üretimi ve servisi yapan firmaların tabi olduğu başlıca kalite standartları aşağıdaki sunulmuştur:

TS 6914:

İş yerleri – Gıda maddeleri imal eden, hazırlayan, depolayan ve satan yerler için genel kurallar

TS 8985:

İş yerleri – Yemek fabrikaları ve toplu yemek mutfakları – Genel kurallar

TS 13075:

İş yerleri – Gıda maddeleri taşıma hizmetleri – Genel kurallar

Her üç TSE standartı da gerek ihalelere giren gerekse yaptığı üretimin kalitesini tespit ettirmek isteyen firmaların yakından takip etmesi ve uyması gereken kuralları ve yönetim esaslarını içermektedir.

HYB (Hizmet Yeterlilik Belgesi) olarak adlandırılan bu standartların gereklilikleri TSE tarafından denetlenmekte ve söz konusu belgelere sahip olan firmalar daha görünür ve tercih edilir hale gelmektedir. Hizmet belgelendirmesi tüketiciye sunulan hizmetlerin ilgili Türk Standardı veya kriterlere uygun olduğunu gösteren belgelendirmedir.

Uygunluğun tespit edilmesi durumunda kuruluşlara verilen belge ise Hizmet Yeterlilik Belgesidir.

M&A Belgelendirme ve Mühendislik olarak söz konusu belgelerin alınması için gerekli danışmanlık hizmetlerini  vermekteyiz. TS 6914, TS 8985, TS 13075 standartlarının hepsinden ya da tercih edilen tek standarttan belge almak için yürütülmesi gereken tüm işlemleri başvuru safhasından yapılacak denetime hazırlık aşamasına kadar tüm süreçleri sizin adınıza yürütmekteyiz.

Konu ile ilgili bilgi ve teklif almak için lütfen bizile irtibata geçiniz.

Ahmet YILDIRIM / Başdenetçi

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Belgelendirme Hattı
1
Sorularınızı Yanıtlayabilirim
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim. . .