fbpx

Sağlıklı Turizm Belgesi

sağlıklı turizm

Bu yazımızda Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) tarafından geçtiğimiz günlerde açıklanan Türkiye’nin Sağlıklı Turizm Belgelendirme Programı hakkında bilgi vermek istiyoruz.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Covid-19 salgını ile mücadele kapsamında yeme-içme ve konaklama tesislerinde kontrollü normalleşme süreçlerine dair iki ayrı genelge yayımlanmıştır. Bu genelgelerde her tesisin normalleşme sürecinde uyması gereken genel esaslar belirlenmiştir. Bu genelgeler ile uyumlu olarak TGA işletmeler için tamamen gönüllülük esasına dayalı yani mecburi olmayan bir belgelendirme programı açıklamıştır.

Sağlıklı Turizm Belgelendirme Programı Nedir?

Türkiye Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından akredite edilmiş (yetki verilmiş) denetim ve gözetim firmaları tarafından icra edilecek denetimler ile alınabilecek belgenin kapsamı, yerli ve yabancı tüm turistlerin ulaşımından konaklama ve yeme-içmesine ve tesis personelinin sağlık durumuna dair pek çok hususu ve hijyen/sanitasyon ile ilgili prensiplerden oluşmaktadır.

Sağlıklı Turizm Belgelendirme Programının Faydaları Nelerdir?

Pandemi kapsamında dünyada ilk kez böyle bir uygulamaya ülkemizde başlanmış olması turizm sektörü açısından mutluluk vericidir. Şöyle ki; konaklama ve yeme-içme tesisleri için ayrı ayrı hazırlanan kriterler aracılığıyla işletmeler gizli müşteri denetçiler tarafından aylık periyotta denetlenecek, uygunsuzluklar rapor edilecek, belge almaya hak kazanan firmaların belgeleri Kültür ve Turizm Bakanlığı Web sitesinden yayımlanacağı gibi üzerlerindeki kare kod aracılılığıyla sorgulanabilecektir. Başka bir ifadeyle konaklama ve yeme-içme tesislerinin bu belgeye dolayısıyla Sağlıklı turizm belgesi logosuna sahip olması müşteriler için tercih sebebi olmalarını sağlayacaktır.

Gönüllülük esasına dayalı ve şeffaf bir süreç ile belge alan otel, tatil köyü, lokanta, kafe, restoran vb. işletmelerin gerek sosyal medya hesaplarında gerekse bina ve tesislerinin görünür yerlerinde bu logoyu kullanmalarının onları benzerleri arasında tercih nedeni yapacağı aşikardır.

Sağlıklı Turizm Belgelendirme Programı Esasları Nelerdir?

TGA yapılan duyuruya göre:

  • Denetimler aylık olarak icra edilecektir.
  • Denetimler 1 gün sürecek şekilde planlanacaktır.
  • Uzaktan (online) denetim yapılmayacaktır.
  • Planlı denetimlere ilave olarak 2 aylık periyodlarda gizli müşteri denetimi ayrıca yapılacaktır.
  • Tesis denetiminin ardından en geç üç gün içerisinde belge hazırlanacaktır.
  • Denetimlerde, uygunsuzluk tespit edilmesi durumunda ilgili tesise ihtar verilecek, uygunsuzluğun devamı halinde belge iptaline gidilecektir.
  • Denetim sonucu verilecek belgelendirme dokümanında kare kod bulunacaktır. Kare Kod herkese açık olacak ve okutulduğunda denetim zamanı, denetçi ismi, denetim sonucu düzeltilen eksikler ve denetime ilişkin diğer detaylara ulaşılacaktır.
  • Denetim belgesi gerekli güvenlik unsurlarını barındıracaktır.
  • Denetim sonucu tesislerin girişlerine ve diğer görünür noktalarına yapıştırılacak olan etiketler tesislere adetli ve zimmetli olarak teslim edilecektir.
  • Mali hususlar (teklif, fiyatlandırma vb) belgelendirme kurumu ile koordine edilecektir.

Sağlıklı Turizm Belgesi Nasıl Alınır?

saglıklı turizm belgesi 3
Sağlıklı Turizm Belgesi 6

M&A Belgelendirme ve Mühendislik olarak konusunda uzman denetçi ekibimizle işletmenizi ilgili kriterlerin gerekliliklerine hazır hale getiriyoruz. Alınması gereken fiziki tedbirlerden, hazırlanması gereken plan ve prosedürlere kadar tüm süreci işletme temsilciniz ile koordineli bir şekilde hazırlıyor ve kendi iç denetimimizi icra ettikten sonra belgelendirme kurumuna başvuru yaparak planlı ilk planlı denetime nezaret ediyoruz.

Bulunduğu şehir, büyüklük, konsept, çalışan sayısı, misafir kapasitesi ne olursa olsun tüm otel ve yeme-içme tesislerinin Covid 19 ile tedbir alması  hem yasal bir zorunluluk hem de piyasada var olabilmeleri adına  kaçınılmaz bir gerekliliktir. 2020 yazından başlamak üzere gelecek dönemlerde hijyen ve sanitasyon kurallarına tam anlamıyla uyan işletmeler daha çok tercih edilecektir. Yönetim sistemleri bağlamında ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi ile entegre edilmiş bir hijyen/sanitasyon sistemi ve müşteri memnuniyeti yönetim sisteminin firmalara sağlayacağı katma değer çok fazladır.

Sağlıklı turizm belgesinin alınması veya bu hizmete ilave olarak kalite yönetim sisteminizin kurulması ile ilgili olarak birlikte çalışmaya hazırız. Teklif ve bilgi almak için lütfen bizimle irtibata geçiniz.

Konaklama Tesislerinde Kontrollü Normalleşme Süreci Hakkındaki Genelge

Yeme-İçme Tesislerinde Kontrollü Normalleşme Süreci Hakkındaki Genelge

Konaklama Tesisleri İçin Belgelendirme Kriterleri

Yeme İçme Tesisleri İçin Belgelendirme Kriterleri

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Belgelendirme Hattı
1
Sorularınızı Yanıtlayabilirim
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim. . .