fbpx

Güvenli Üretim Belgesi

güvenli üretim belgesi

Sanayi kuruluşları için Güvenli üretim belgesi nedir?

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından COVİD-19 ile mücadele kapsamında hazırlanan “Sanayi Kuruluşları İçin COVİD-19 Hijyen, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzu”. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa VARANK tarafından 20 Mayıs 2020 tarihinde düzenlenen bir basın toplantısı ile tanıtıldı.

Bilim adamları, doktorlar ve sektör temsilcilerinin görüşleri alınarak hazırlanan kılavuz, her ölçekteki sanayi kuruluşlarına etkili ve basit öneriler sunarak çalışan, müşteri, tedarikçi tüm paydaşların sağlığını koruma adına ciddi tedbirler getiriyor.

Güvenli üretim belgesi nasıl alınır?

guvenliuretimbelgesi
Güvenli Üretim Belgesi 5

Söz konusu kılavuzun bir diğer boyutu ise doküman içinde belirtilen tedbirleri bünyesinde uygulayan işletmelerin dilerlerse TSE’ye başvurarak “Covid-19 Güvenli Üretim Belgesi” alabilecek olmasıdır. Henüz uluslararası bir standardın hazırlanmadığı bu alanda TSE denetçileri tarafından firmaların denetlenmesi yoluyla alınabilecek olan bu kalite belgesi sektörel anlamda önemli bir avantaj sağlayacaktır.

İşletme bünyesinde alınacak tedbirlerin çalışanların moral ve motivasyonuna sağlayacağı katkının yanı sıra, ziyaretçi, potansiyel müşteri vb tüm paydaşların bu belgeye sahip firmalara yaklaşımında güven algısının daha yüksek olacağı beklenmektedir.

Güvenli üretim belgesinin faydaları nedir?

tse kılavuz
Güvenli Üretim Belgesi 6

Sanayi sektöründe pek çok danışanı olan M&A Belgelendirme olarak gerek uluslararası ticarette gerekse iç pazarda bu veya benzeri belgelerin yakın zamanda çok talep edileceğini hatta bir süre sonra başta kamu ihaleleri olmak üzere birçok alanda mecburi belge olacağını değerlendirmekteyiz.

Belgenin TSE tarafından bir denetleme ile verilecek olması da yine bu belgeye duyulan güveni ve belgenin itibarını artıran faktörler arasında yer almaktadır. Ayrıca kılavuzun firmalara ilave yük getirmeden hijyen ve sanitasyon ile ilgili çok basit çözümler önerdiği düşünüldüğünde bu kurallara uymanın gerek verimlilik gerekse pazarlama açısından büyük katkılar sağlayacağı aşikardır.

Bu kılavuz, firmalara yalnızca salgınla mücadele ederken yol göstermekle kalmayacak, onların salgın sonrası dönemin bir ihtiyacı olan “güvenilir, salgından etkilenmemiş ve hijyenik üretim” standartlarına uygun üretim yapabilmesi için bir rehber görevi görecektir. Normalleşme sürecinde bir müşteri olarak hepimizin bu veya benzeri belgelere sahip işletmeler ile ticaret yapmak isteyeceğimiz de kaçınılmaz bir gerçektir.

Belgelendirme sürecinde size nasıl destek olabiliriz?

Kılavuz, COVID-19’un özelliklerinden, korunma ve kontrol önlemlerine, atık yönetiminden tesis idaresine kadar pek çok konuda rafine bilgi sunmaktadır. M&A Belgelendirme ve Mühendislik Hizmetleri olarak hazırlık aşaması dahil olmak üzere başvuru ve TSE denetiminin icrası aşamalarında birebir danışmanlık hizmeti vermekteyiz.

Hem fiziki uygulamaların hem de Standart Enfeksiyon Kontrol Önlemleri (SEKÖ) planı gibi dokümantasyonun hazırlığını yapıp firmanızı denetlemeye hazır hale getiriyoruz.

Konu ile ilgili teklif almak için lütfen bizimle irtibata geçiniz…

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Belgelendirme Hattı
1
Sorularınızı Yanıtlayabilirim
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim. . .