fbpx

ISO 27001 Nedir?

ISO 27001 Sertifikası

ISO 27001 sertifikası, bir firmanın bilgi teknolojileri risklerini etkili bir şekilde yönetebilecek kapasitede yapılandırdığını kanıtlayan bir bilgi güvenliği yönetim sistemleri standardıdır.

Firmanız ISO 27001 sertifikası sahibi ise müşterileriniz kendi bilgilerinin günümüzün büyük tehditlerinden korumak için uyguladığınızı bilirler. 27000 serisi sertifikalar çeşitli bilgi güvenliği standartlarını kapsar. Ağınızı bir bilgi güvenliği yönetim sistemi aracılığıyla korumak için tasarlanmış en iyi, bilinen ve en iyi hazırlık standardı olan ISO 27001’e odaklanarak zamanınızı ve enerjinizi daha organize bir hale getirebilirsiniz.

ISO 27001 Sertifikası

ISO 27001 sertifikası uluslararası alanda tanınır ve her firma için uygundur. Kâr amacı gütmeyen kuruluşlar, büyük şirketler, butik güvenlik firmaları, küçük e-ticaret firmaları ve hatta devlet kurumları için bu çerçevede ISO belgeleri görebilirsiniz. ISO 27001 sertifikası, bilgi güvenliğinin yanı sıra standardizasyonda isim yapmış iki kuruluş olan ISO ve IEC tarafından düzenlenmiştir.

Küresel siber tehdit dünyada her yıl yaklaşık 500 milyar $ gibi bir zarara karşılık geliyor. Tehditleri ciddiye alırsınız ve ISO 27001 sertifikası bilgi güvenliği için oluşturulan detaylı bir standart çerçevesidir. ISO 27001 sertifikası alarak; verileri güvenli bir şekilde nasıl depolayacağınızı, yeni riskleri nasıl inceleyeceğinizi ve bütün riskleri en aza indiren bir bilgi güvenliği oluşturmayı nasıl sağlamanız gerektiğine yardımcı olacak bir sistem kurabileceksiniz.

M&A Belgelendirme, uzman ve profesyonel belgelendirme ekibi ile ISO 27001 sertifikası almanıza yardımcı olacak, bütün adımları büyük bir özveri ve titizlik içerisinde gerçekleştirerek bilgi güvenliği sistemi standartı oluşturulmasında siz danışmanlık hizmeti verecektir.

ISO 27001 Nedir?

ISO 27001 standardı, yüz binlerce şirketin bu standart sertifikasına sahip olduğu ve dünyanın en popüler bilgi güvenliği standardı haline gelen bir bilgi güvenliği yönetim sistemleri standartıdır. Standart, şirketlere günümüzün mevcut tehditlerine karşı kendilerini nasıl koruyacaklarını ve riskleri nasıl azaltabileceklerini öğretmelerini sağlamak için rutin olarak güncellenen bir çerçeve içermektedir.

ISO 27001 sertifikası aşağıdaki tehditler için bir planlama yapmanıza yardımcı olur;

 • Siber suçlar
 • Veri hırsızlığı
 • Korunmasız ortaklıklarda veya depolarda bulunan entegrasyonla ilgili hatalar
 • Dahili veri hırsızlığı
 • Kötüye kullanım nedeniyle veri kaybı
 • Bilgilerin yanlış kullanımı
 • Üçüncü taraf bağlantılar nedeniyle ağ ihlalleri
 • Kişisel veri ihlalleri
 • Siber saldırılar
 • Siber terör saldırıları
 • Hırsızlık
 • Viral saldırılar

Güvenlik protokolünü bir zeka olarak düşünürsek, ISO 27001 sertifikası, varlıklarınızı korumak için size adım adım yol göstermez. Bunun yerine, karşılaştığınız tehditlere veya risklere uygulanacak bir çerçeve sağlar. Bu durum başlangıçta uygulanması zor olabileceği anlamına gelebilir. Ancak uygun bir eğitim programı ile firmanız uzun süre güvende olacaktır.

M&A Belgelendirme, Konusunda profesyonel ve yetkin bir kadrodan oluşmaktadır. Yönetim sistemleri için gereken eğitimi firmanızda bulunan personellere uygun eğitim programları ile sunmaktadır. Eğitim danışmanlığı hizmetimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için hemen bizimle iletişime geçin!

Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Nedir?

Bilgi güvenliği yönetim sistemleri, ISO 27001’in temel bir parçasıdır. Çünkü bu sistemi kurmak ve sürdürmek için bu standart kullanılmaktadır. İyi bir bilgi güvenliği yönetim sistemi, işinizle birlikte büyümeye ve değişmeye izin vererek yeni risklere sistematik bir yanıt içerir.

Her bilgi varlığı, bilgi güvenliği yönetim sisteminiz tarafından karşılanabilmelidir. Ayrıca yeni bir cihaz veya veri kümesi eklediğinizde kontroller yapmanızı gerektirebilir. ISO / IEC standartları, bilgi güvenliği yönetim sisteminizi korumak için bir Planla – Uygula – Kontrol Et – Önlem Al (PUKÖ) yöntemini izlemenizi önerir. ISO 27001 sertifikası size metodolojiyi takip etme çerçevesi sağlayacaktır:

 • Planla: Tehditleri değerlendirmek ve kontrolleri belirlemek için bir bilgi güvenliği yönetim sistemi iş akışı tasarlayın.
 • Uygula: Planı uygulayın.
 • Kontrol et: Uygulamayı gözden geçirin ve etkinliği değerlendirin.
 • Önlem Al: Programınızın etkinliğini artırmak için gerekli değişiklikleri yapın.

Bilgi güvenliği yönetim sisteminin önemli bir özelliği de size bir yöntem çerçevesi oluşturmasıdır. ISO 27001 sertifikası size şirketinizin güvenliğini sağlayabilecek bir başlangıç ​​noktası sağlayacaktır.

Neden ISO 27001 Sertifikasına İhtiyacınız Var?

ISO 27001 sertifikası sahibi olmak, çalışanlarınıza ve müşterilerinize verilen bilgilerin güvende olacağını göstereceğiniz etkili bir belgedir. Bazı sektörlerde şirketler, ISO 27001 sertifikası sahibi olmayan BT ortakları ile çalışmak istemeyecektir. Bu da farklı iş fırsatlarını kaçırabileceğiniz anlamına gelebilecektir.

ISO 27001 sertifikası güvenilir bir iş ortağı olduğunuzu gösteren yararlı bir belgedir. Hem dahili hem de harici sorunlardan dolayı diğer işletmeler açısından potansiyel bir tehdit olarak görülmeyeceksiniz. Bugün birçok şirket, ISO 27001 sertifikası sahibi olarak yeni işlerde kar ve giriş akışında bir artışa neden olduğunu gözlemlemiştir. Hatta bazıları, ISO 27001’in işletme yönetimine inceleme süreçleri getirerek operasyonel giderlerinin azaldığından bahsetmiştir.

Ekibiniz ve müşterileriniz tarafından görülebilen siber güvenlik kalkanları uyguladığınızda firmanıza sağlayacağı bazı avantajlar şunlardır:

Hizmetlerinizi rakiplerinizden ayırt edecek özellikler:

 • Cezalardan veya yasal zorunluluklardan kaçınmak için yasal gerekliliklerin ele alınması için tanınmış çerçeve
 • Tehdide duyarlı şirket kültürü
 • Daha az saldırı, tehdit ve çalışan müdahalesi
 • Tehditlere karşı koruma sağlamak için optimize edilmiş BT kullanımı
 • Büyümeyi sürdürülebilir kılmak için güvenlik politikaları
 • BT varlıklarınızı ve itibarınızı yönetmeye proaktif yaklaşım
 • Birden çok sektörde gelişmiş iş fırsatları

ISO 27001 Sertifikası, bilgi güvenliği yönetim sistemleri açısından bugün birçok firma için gerekli olan bir standart haline gelmiştir. Günümüzün an be an ilerleyen teknolojik gelişmeleri ile sürekli kendini güncelleyen ve yenileyen bir çerçeveye sahip olmakla beraber bu konuda sürekli geliştirmeler yapılan bir standart haline gelmiştir.

Bilgi teknolojilerine ihtiyaç duyan her firma için kullanılabilecek bir sertifika olan ISO 27001 sertifikası, M&A Belgelendirme uzmanlığı ile belge öncesi ve sonrasında neler yapılacağı ile ilgili ayrıntılı bir danışmanlık hizmeti alırsınız. ISO 27001 Sertifikası hakkında daha fazla bilgi edinmek, bilgi güvenliği yönetim sistemleri ve diğer yönetim sistemleri ile ilgili eğitimler hakkında detaylı bilgi almak için hemen bizimle iletişime geçin.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Belgelendirme Hattı
1
Sorularınızı Yanıtlayabilirim
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim. . .