fbpx

ISO 45001 Nedir

ISO 45001 Sertifikası

OHSAS 18001’in iptali ile İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda kalite yönetim sistemlerine dahil olan ISO 45001 diğer kalite sistemleri ile kolay entegrasyonu ile öne çıkan bir kalite yönetim sistemidir. Ziyaretçi ve çalışanları işl ile ilgili kaza ve hastalıklardan korumak için verilen kalite standardıdır.

ISO 45001 Firmanıza Nasıl Yardımcı Olur?

 • İşçi güvenliği
 • Risk yönetimi
 • Risk azaltma
 • Yaralanmaları önleme
 • Gelişmiş iş sağlığı ve güvenliği önlemleri
 • Yasal tanımlama ve uygunluk değerlendirmesi
 • Verimlilik arttırma
 • Örgütsel güvenlik kültürünü geliştirme

İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi Nedir?

İş sağlığı ve güvenlik yönetim sistemleri, riski azaltmanın, güvenlik kültürünü sürdürmenin ve verimliliği artırmanın kanıtlanmış yöntemidir.

Sağlık ve güvenliği yönetmek karmaşık, maliyetli veya zaman alıcı olmak zorunda değildir. Aslında düşündüğünüzden daha kolaydır. Uluslararası İş Sağlığı ve Güvenliği standardına göre ISO 45001 sertifikası bir firmanın; sağlık ve güvenlik risklerini nasıl belirleyeceğini, yöneteceğini ve kontrol edeceğini gösteren önemli bir belge ve standarttır.

İş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemleri, ‘planla – uygula – kontrol et – önlem al’ yönetim sürecini temel alır ve ISO 9001 (kalite) ve ISO 14001 (çevresel) yönetim standartlarıyla uyumlu olacak şekilde tasarlanmıştır.

En uygun şekilde sağlığa değer veren bir ortamda, her büyüklükten ve sektörden firmalar şimdi sağlık ve güvenlik performanslarını iyileştirmek için bir çerçeve olarak yönetim sistemleri uyguluyorlar. İş sağlığı ve güvenliği, herhangi bir firmanın genel başarısının ayrılmaz bir parçasıdır.

ISO 45001 Sertifikasyonunun Faydaları Nelerdir?

 • Firmanızın seçkin bir iş kategorisinde ve uluslararası alanda tanınırlığına katkı sağlar. ISO 45001 sertifikası, firmanızı dünya çapındaki firmalar tarafından paylaşılan bir mükemmellik seviyesine getirir.
 • Yasalarla belirlenen iş sağlığı ve güvenliği kanunları ile tam uyumludur ve destekler özelliğe sahiptir.
 • İş performansını iyileştirir. İyi tasarlanmış, iyi uygulanmış bir ISO 45001 iş sağlığı ve güvenlik yönetim sistemleri sertifikası, işyeri hastalıklarını ve yaralanmaları azaltarak verimliliği artırır.
 • Tehlikelerin ve riskin daha iyi tanımlanmasını sağlar.
 • Dünya çapında yürürlükteki olan tüm mevzuatlara uygunluk sağlar.
 • Dahili operasyonların verimliliğini artırır, kazaları, tehlikeleri ve aksama süresini azaltır.
 • Şirketin faaliyetlerinden etkilenen herkesin güvenliğini artırır.
 • Yönetim gözetimini geliştirir. Sağlık ve güvenlik alanındaki temel performans göstergelerinin izlenmesini ve ölçülmesini içerir. Bu yönetimin kararları dayandıracağı nesnel verilere ulaşımını sağlar.
 • İç denetim mekanizması sağlık ve güvenlik tehditlerini tespit etmenize yardımcı olan bir “erken uyarı sistemidir”. Size başkaları tarafından tespit edilmeden önce bunları ele alma ve çözme şansı verir.

Kimler ISO 45001 Sertifikasını Almalı?

ISO 45001 sertifikası, yapılan iş ne olursa olsun ürettiğiniz ürün ya da hizmet, çalışan emeği ile üretilen bir proses içeriyorsa bütün sektörler için uygun olan bir sertifikadır.

Siz ve firmanız, işçilerin ve ilgili tarafların güvenliğini yönetme konusunda bir taahhüt göstermeniz gerektiğinde, ISO 45001 sertifikası en doğru yol olacaktır. Yeni Ek SL yapısıyla uyumlu bir kalite veya çevre yönetimi sistemi uyguladıysanız, ISO 45001 sorunsuz bir şekilde entegre edilebilir. ISO 45001’i uygulayan firmalar için ihtiyaç duyulanlar;

 • Tanımlanmış yetki ve sorumluluğa sahip açık bir yönetim yapısı
 • Ölçülebilir sonuçlarla iyileştirme için tanımlanmış hedefler
 • Risk değerlendirmesi ve azaltılmasına yapısal bir yaklaşım

İş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemleri; başarısızlıkların, performansın, alınan kararların, hedeflerin, iyileştirmelerin ve iş faydalarının buna göre gerçekleştirilmesini ve önceliklendirilmesini sağlamak için düzenli olarak izlenmelidir.

Kimler ISO 45001 Sertifikası Almalı?

ISO 45001 sertifikası temel olarak, firmanın büyüklüğü ne olursa olsun herkese yardımcı olacak şekilde tasarlanmıştır. ISO 45001’in amacı küresel çapta işyeri yaralanmalarını ve hastalıklarını azaltmaktır ve her ölçekteki şirket ISO 45001’de belirtilen proaktif yaklaşımdan yararlanabilir.

Farklı sektörlerde yasalarla belirlenmiş olan zorunlu iş sağlığı ve güvenliği kanunlarını uygulamakla yükümlü olan her firma ISO 45001 sertifikasını alarak iş sağlığı ve güvenlik yönetimi sistemleri çerçevesini rahatlıkla uygulayabilir.

ISO 45001 Sertifikası ile firmanızın performansını artıracak adım adım yapılandırılmış bir kılavuzdan faydalanabileceksiniz. ISO denetimlerinin amacı; yalnızca uyumsuzlukları bulmak değil, aynı zamanda etkin bir şekilde verimsizlikleri iyileştirmeye çalışmaktır.

ISO 45001 sertifikası konusunda profesyonel sektör uzmanları ve akademisyenler tarafından belirlenen evrensel standartlara sahiptir. ISO 45001 sertifikası, şirket sahiplerine çalışanları ve yüklenicileri için güvenli ve güvenilir bir ortam sağlamak için hangi gereksinimlerin yerine getirilmesi gerektiğini belirleme olanağı sağlar.

M&A Belgelendirme, profesyonel ve deneyimli ekibiyle ISO 45001 sertifikası için gerekli olan bütün prosedür için sizi yormadan tam bir danışmanlık desteği sunmaktadır. Ayrıca yönetim sistemleri eğitimi ile firma çalışanları için eğitimler düzenlemektedir. Daha detaylı bilgi için hemen bizimle iletişime geçin!

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Belgelendirme Hattı
1
Sorularınızı Yanıtlayabilirim
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim. . .