fbpx

FDA Etiket İnceleme Nedir?

FDA Etiket Kozmetik

FDA Etiket İnceleme

Amerika Birleşik Devleti FDA yönetmeliği yiyecek, içecek, uyuşturucu madde, ilaç ve tüketici ürünleri için özel etiketler gerektirir. FDA (ABD Gıda ve İlaç İdaresi) tarafından hazırlanan gıda etiketlenmesi kuralları çerçevesinde gerekli şartlar ve limitler belirtilmiştir. FDA gıda ve kozmetik etiketlerindeki bilgilerin bu şartlar ve limitlere uygunluğunu incelemektedir.

FDA Etiketleme Nasıl Yapılır?

FDA tarafından belirlenen kriterleri karşılayabilmek için gıdalar üzerinde test ve analiz işlemleri yapılmalıdır.

FDA Etiket İnceleme

Ekmekler, tahıllar, konserve ve dondurulmuş gıdalar, atıştırmalıklar, tatlılar, içecekler vb. gibi hazır gıdaların çoğu için gıda etiketlemesi gereklidir. Çiğ ürünler (meyve ve sebzeler) ve balıklar için beslenme etiketlemesi isteğe bağlıdır. Gıdaların genel çatısı altında yer alan, ancak ayrı etiketleme gereksinimleri olan özel bir ürün kategorisi olan diyet takviyeleri hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız. FDA, hem bitmiş diyet takviyesi ürünlerini hem de diyet bileşenlerini düzenler. FDA, diyet takviyelerini “geleneksel” gıdaları ve ilaç ürünlerini kapsayanlardan farklı bir dizi yönetmelik kapsamında düzenler (1994 tarihli Diyet Takviyesi Sağlık ve Eğitim Yasası (DSHEA)).

Etiketlerdeki Bilgilerin Doğruluğundan İthalatçı Sorumludur

FDA gerekli etiket bilgilerinin kolayca bulunmasını ve okunmasını kolaylaştırarak ve tüketicileri güvende tutmak için gerekli olan feragatnameleri veya uyarıları içerdiğinden üretici ve dağıtıcıyı (ithalatçı) sorumlu tutmaktadır.

FDA 2016 yılında ürün etiketlerinde yer alan beslenme bildirimi ve takviye bildirimi bölümlerinin yeni bilimsel verileri yansıtacak şekilde güncellenmesi zorunluluğu getirmişti. Yaşanacak geçiş için verilen süre 2020 yılının Ocak ayında sona ermiştir.

Etiketleme Hataları

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüm gözaltıların %22’sinden fazlasına etiketleme hataları, neden olmaktadır. FDA ve FTC, etiketleme hatası nedeniyle 10 şirkete yasa dışı gıda takviyeleri sattığı gerekçesiyle uyarı gönderdi. Bunlar arasında bir Türk şirketi de var.

FDA Etiket Kozmetik
FDA Etiket Kozmetik

“Kozmetiğin” Yasal Tanımı

FD&C Yasası, kozmetikleri, vücudun yapısını veya işlevlerini etkilemeden temizlemek, güzelleştirmek, çekiciliği artırmak veya görünümü değiştirmek için insan vücuduna uygulanması amaçlanan ürünler olarak tanımlar. Cilt kremleri, losyonlar, parfümler, rujlar, tırnak cilaları, göz ve yüz makyajı müstahzarları, şampuanlar, kalıcı dalgalar, saç boyaları, diş macunları, deodorantlar gibi ürünler ve bir bileşeni olarak kullanılması amaçlanan her türlü malzeme bu tanıma dahildir. Esas olarak yağ asidinin alkali tuzundan oluşan ve insan vücudunun temizlenmesi dışında herhangi bir etiket iddiasında bulunmayan sabun ürünleri, yasalara göre kozmetik olarak kabul edilmez.

Kozmetik Etiketleme

Amerika Birleşik Devletleri’nde dağıtılan kozmetikler, FDA tarafından Federal Gıda, İlaç ve Kozmetik Yasası (FD&C Yasası) ile Adil Paketleme ve Etiketleme Yasası hükümlerine uygun olmalıdır. Etiketleme, bir ürün üzerindeki veya beraberindeki tüm etiketler ve diğer yazılı, basılı veya grafik materyal anlamına gelir. FD&C Yasasının yetkisi altında gerekli olan etiket ifadeleri, herhangi bir dış kap veya ambalajın yanı sıra içeride de görünmelidir. FP&L Yasası gereklilikleri, örneğin içerik etiketlemesi ve ana ekran panelindeki net içerik miktarının beyanı, yalnızca dış kabın etiketi için geçerlidir. Etiketleme gereklilikleri 21 CFR 701 ve 740‘ta kodlanmıştır. Yanlış veya yanıltıcı etiket beyanları taşıyan veya bu gerekliliklere uygun olarak başka şekilde etiketlenmeyen kozmetikler yanlış markalı olarak kabul edilebilir ve düzenleyici işlemlere tabi olabilir.

Ana teşhir paneli, yani, satış için alışılmış teşhir koşulları altında 21 CFR 701.10 büyük olasılıkla görüntülenen veya incelenen etiket parçası, ürünün adını belirtmeli, tanımlayıcı ad veya resimle ürünün niteliğini veya kullanımını tanımlamalıdır. Ağırlık, ölçü, sayısal kombinasyonu açısından ambalajdaki kozmetik içeriğinin net miktarına ilişkin doğru bir beyanı taşımalıdır. Ürünü pazarlayan firmanın adı ve iş yeri, etiketin bilgi panelinde (21 CFR 701.12) belirtilmelidir. 

Adres, sokak adresini, şehri, eyaleti ve posta kodunu belirtmelidir. Bir firma mevcut bir şehir veya telefon rehberinde listeleniyorsa, sokak adresi atlanabilir. Distribütör üretici veya paketleyici değilse, bu durum etikette “… için üretilmiştir…” veya “Dağıtılan …” veya benzeri, uygun bir ifade ile belirtilmelidir.

1930 Tarife Yasası, ithal edilen tüm eşyaların etikette menşe ülkenin İngilizce adının belirtilmesini gerektirir.

Kozmetik Etiketleme Kılavuzu’nda örnekler ve soru cevaplarla konunun daha iyi anlaşılmasına çalışılmıştır. 

M&A Belgelendirme ve Mühendislik ile FDA Etiket İnceleme İşlemleri

M&A Belgelendirme ve Mühendislik olarak FDA etiket incelemesi ve FDA Kozmetik Etiketleme konusunda sizlere dnaışmanlık yapmaktayız. Böylece olası hataların ve zaman kaybının önüne geçmekteyiz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Belgelendirme Hattı
1
Sorularınızı Yanıtlayabilirim
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim. . .