fbpx

ISO 21001 Eğitim Kurumları İçin Yönetim Sistemi Standardı

eğitim kurumları için yönetim sistemi

ISO 21001 temel olarak bir eğitim kurumu, öğrenciler, müşteriler ve diğer ilgili taraflar arasındaki özel etkileşime odaklanır.

ISO 21001 Nedir?

Bu standart ISO 9001 Kalite yönetim Sistemine dayalı bağımsız bir yönetim sistemi standardıdır ve yüksek seviyeli yapısı ile diğer ISO yönetim sistemi standartlarıyla uyumludur.

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemini halihazırda uygulayan bir kurum entegre olarak bu standardı da uygulamaya koyabilir veya sadece bu standart özelinde uygulamalar tesis edebilir.

ISO 2100 ile eğitim kurumunda müşteri memnuniyeti sağlanır.
ISO 21001 Eğitim sisteminin tüm paydaşları için oluşturulmuştur.

ISO 21001 Standardı Gelişimi

En basit tanımı ile müşteri beklentisini karşılamak olan kalitenin devamlı olarak ve tüm paydaşları kapsayacak şekilde sağlanması hangi sektörde olursa olsun tüm kurumların amacıdır.

Hizmet sektöründe faaliyet gösteren kurumlar içinde nicelik ve nitelik olarak eğitim kurumlarının yeri ve önemi göz ardı edilemez derecededir.

Bu duruma kayıtsız kalmayan Uluslararası Standardizasyon Örgütü (ISO- International Organization for Standardization) ISO 21001 Eğitim Organizasyonu Yönetim Sistemleri standardını 2018 yılında yayınlandı.

Aşağıdaki bağlantıyı kullanarak standardın özgün metnine ulaşabilirsiniz:

https://www.iso.org/standard/66266.html

ISO 21001 Standardı Kapsamı

Amacı; başta öğrenciler olmak üzere diğer müşteri gereksinimlerini ve ihtiyaçlarını karşılayabilen eğitim ürünleri ve hizmetleri sağlayan kuruluşlar için ortak bir yönetim aracı geliştirmektir.

Eğitim Kuruluşu Yönetim Sistemi (EKYS) için aşağıdaki durumlarda temel gereksinimleri belirtir:

  • Öğrenenlere bilginin oluşturulmasını tutarlı bir şekilde sağlama, paylaşma ve kolaylaştırma becerisini göstermesi gerektiğinde,
  • EKYS’nin etkili bir şekilde uygulanması yoluyla öğrencilerin, diğer müşterilerin ve personelin memnuniyetini artırmayı amaçladığında.
ISO 21001 Eğitim yöneticilerine sürekli iyileştirme imkanı verir.
ISO 21001:2018 Eğitimin tüm paydaşlar için daha kaliteli olmasını sağlar.

Faydaları

Genel gereksinimlere sahip olan standardın, tür, boyut, sağlanan ürün ve hizmetten bağımsız olarak öğretim, eğitim kurumları için geçerli olması amaçlanmıştır.

Bu nedenle bilgi sağlamak, paylaşmak ve aktarmak için bir müfredat kullanan herhangi bir kuruluşun yönetim sistemi için bu standart geçerlidir.

Vermiş olduğu eğitimin kalitesini devam ettirmek isteyen ve tüm tarafların memnuniyetini hedefleyen bir eğitim kurumu standardın gerekliliklerinin organizasyon bünyesinde tesis ederek yönetimsel olarak istikrarlı bir sürdürülebilirlik sağlayabilir.

Kurumunda bu standardı uygulamak isteyen tüm eğitim yöneticileri, danışmanlık, eğitim ve belgelendirme süreçleri hakkında bizimle irtibata geçebilirler.

Verdiğimiz hizmetler ve faydalı bilgiler için blog bölümünü inceleyebilirsiniz:

http://mabelgelendirme.com/blog/

0542 552 01 82

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Belgelendirme Hattı
1
Sorularınızı Yanıtlayabilirim
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim. . .