fbpx

Mersin ISO Belgelendirme

Mersin ISO Belgeleri

Mersin ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi, müşteri isteklerini odağına alan, bir ürünün üretiminden ya da hizmet sunumundan, müşteriye ulaştığı yere kadar her süreçte müşterinin beklenti ve gereksinimlerini karşılayarak kaliteyi güvence altına alan bir standarttır. Mersin’in ekonomisini incelediğimizde sanayi ve imalat sektörünün lokomotif sektör olduğu dikkat çekmektedir. Mersin ISO 9001 belgesiyle kalite yönetim sisteminiz sürekli iyileşme ve gelişme imkanı bulacak, rekabette avantaj sağlayacaktır. Mersin ISO 9001 Belgesi danışmanlığı için M&A Belgelendirme ve Mühendislik olarak hizmetinizdeyiz.

Mersin ISO 9001 

Mersin 2022 nüfusu, tahmini verilere göre 1.910.056’dır. Mersin Valiliği ve Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) verilerine göre ilde toplam 406 firma faaliyet gösteriyor. Mersin’de ihracat miktarı Ağustos 2021 itibariyle 2 Milyar 503 Milyon Dolar olup Türkiye tarım ve hizmet sektörü GSYH’si içindeki payı ile sırası ile 4. ve 7. büyük il konumundadır. 

Mersin ISO 14001

Mersin ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi kuruluşların çevre sorumluluklarını daha iyi karşılamalarına ve çevreyle ilgili maliyet tasarrufunda bulunmalarına yardımcı olur. Mersin’in ekonomi profiline baktığımızda tarımın önemli bir yer tuttuğunu hatta taze meyve ve sebze üretimlerinde birinci ya da ikinci sırada bulunduğunu görmekteyiz. 

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) 2020 raporundaki verilere göre Mersin’in ekonomik göstergeleri şu şekilde:

 • Bitkisel üretim miktarında yıllık %6,4’lük güçlü artış kaydedildi.
 • Türkiye sebze üretimi içerisinde sahip olduğu %7,1’lik payla 2.sırada, meyve üretiminde ise %13’lük payla 1. sırada
 • Bitkisel üretim değeri ile Türkiye’nin 4. büyük ili olan Mersin’de, yıllık bazda üretim değeri %15 genişlemiştir.
 • Yaş, meyve sebze ihracatı ile Türkiye genelinin %24’ünü karşılayan Mersin 1. sıradadır.

Bu da çevre yönetiminin ve çevre kirliliğinin korunmasının il için hayati bir önem taşıdığını gözler önüne sermektedir. Üstüne üstlük, Avrupa Birliği, Yeşil Mutabakat çerçevesinde kanuni düzenlemeler yapmıştır. İhracatçı firmalardan sıfır karbon vergisi talebi  özellikle ihracatçı firmaları zorlayacaktır. Firmaların bir an önce Mersin ISO 14001 Yönetim Sistemi Belgesi’ni alarak çevre konusunda sürekli iyileştirmeye dönük adım atmaları sisteme uyum konusunda fayda sağlayacaktır. Mersin ISO 14001 Çevre Yönetimi Belgesi Mersin’deki firmalara yönelik belge hizmetimizden yararlanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Mersin ISO 22000

Mersin ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi dünya genelinde güvenli gıda üretim zinciri kurmak amacı ile oluşturulmuş uluslararası bir standarttır. ISO 22000, Mersin gibi tarım üretiminin yoğun olduğu illerde oldukça önem kazanmaktadır. Mersin ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi’ni işletmenizde kurup geliştirmeniz kalite sürekliliğini sağlayacaktır. Bilindiği gibi güvenli gıdayı tesis etmek için gerekli kurallara uyum kanun ve yönetmeliklerle güvence altına alınmıştır. Başka bir deyişle denetimlerde aykırı durumlar söz konusu olduğunda cezai işlem söz konusu olabilmektedir. 

Öte yandan Mersin özelinde konuya yaklaştığımızda gıda imalatının sanayide önemli bir yeri vardır. İmalat sanayiinde; girişim sayısı bazında gıda ürünleri imalatı sektörü ilk sırada yer almaktadır.

 • İmalat sanayide girişimlerin %78’i mikro ölçeklidir.
 • İmalat sanayide çalışan sayısına göre yoğunlaşma giyim eşyası imalatı sektöründedir.
 • Mersin ilinde sanayi sektöründe faaliyet gösteren girişim sayısının %92,5’ini oluşturan imalat sanayi alt sektöründe girişimlerin %20’si gıda ürünleri imalatında faaliyet gösteriyor. Bu faaliyet alanını sırasıyla fabrikasyon metal ürünleri imalatı, mobilya imalatı faaliyet kolları takip ediyor.
Mersin ISO Belgeleri
Mersin ISO Belgeleri

Mersin ISO 27001 

Mersin ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi, firmaların hassas bilgilerini korunmalarına yardımcı olan bir standarttır. Habertürk’te yer alan haberde görüldüğü gibi firmalara yönelik veri ihlalleri gün geçtikçe artış eğilimindedir. Firmaların hassas bilgileri en büyük zenginlikleridir. Bu bilgilerin korunması firmanın rakipleriyle rekabette başarılı olması için önemli bir unsurdur. ISO 27001 Mersin gibi ihracat yapan illerde oldukça önem kazanmaktadır.

Mersin ISO 45001

Mersin ISO 45001 İş Sağlığı ve İş Güvenliği Yönetim Sistemi Standardı, çalışanlara yönelik hastalık, yaralanma, kaza gibi işle ilgili riskleri belirlemeyi ve önleyici tedbirler yardımıyla bunlardan kaçınmayı amaçlamaktadır.

İsig sitesinde yayınlanan habere göre 2021 yılı Ağustos ayında iş kazalarında Türkiye genelinde en az 174 kişinin iş kazasında hayatını kaybettiği bilgisine yer verildi. İlk 12 şehir arasında ölümlü iş kazalarında 4 ölüm vakasıyla Mersin ili de yer almaktadır. ISO 45001 İş Sağlığı ve İş Güvenliği Yönetim Sistemi Mersin’de faaliyet gösteren firmalar için unutulmaması gereken bir sistemdir. Unutmayın işçilerin sağlığını ve güvenliğini korumanız aynı zamanda iş kaybı ve doğabilecek tazminatlardan da korunma anlamı taşımaktadır. 

Mersin’de ISO Belgelendirme hizmeti verdiğimiz ilçeler

 • Akdeniz ISO Belgelendirme
 • Anamur ISO Belgelendirme
 • Aydıncık ISO Belgelendirme
 • Bozyazı ISO Belgelendirme
 • Çamlıyayla ISO Belgelendirme
 • Erdemli ISO Belgelendirme
 • Gülnar ISO Belgelendirme
 • Mezitli ISO Belgelendirme
 • Mut ISO Belgelendirme
 • Silifke ISO Belgelendirme
 • Tarsus ISO Belgelendirme
 • Toroslar ISO Belgelendirme
 • Yenişehir ISO Belgelendirme

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Belgelendirme Hattı
1
Sorularınızı Yanıtlayabilirim
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim. . .