fbpx

KOSHER (KOŞER) Sertifikası (Belgesi)

koşer belgesi

Kosher (Koşer, Kaşer) nedir?

Kosher belgesi Museviliğe göre tüketilmesi serbest olan ürünleri tasdik eden belgedir. İbranice anlamı uygun, mübah, caiz demektir. İslam dinide helal ne anlama geliyorsa Musevilikte Kosher odur.

Bir ürünün kosher kurallarına uygun olabilmesi için gıda üretiminde tüm sürecin ve kullanılan teçhizat ve malzemenin din kurallarına uygunluğu Musevi din adamları tarafından yerinde kontrol edilir. Yapılan kontrollerde bir uygunsuzluk bulunmaması durumunda söz konusu ürünlere Kosher belgesi verilir.

Hangi Ürünler Kosher Kapsamındadır?

  • Koşer ve helal et ve et ürünlerinin büyük benzerlik gösterdiğini söyleyebiliriz. Domuz ve bileşenleri Musevi inancında da yasaklanmıştır. Benzer şekilde tüketimine izin verilen hayvanların da kesim yöntem ve şartlarının uygun olması, sakat ve hasta hayvan kesilmemesi, kanın boşaltılması gerekmektedir.
  • Balık dışındaki deniz canlılarından kabuklu canlılar ve yumuşakçalar koşere uygun değildir.
  • Bitkisel ürünlerin böcek, asalak ve haşereden arındırılmış olması gerekmektedir.
  • Museviliğe göre bir ürünün nihai olarak koşere uygun olabilmesi için ham halinden hazırlık, işleme, pişirilme ve tüketim aşamasına dek tüm süreçlerde Koşere uygun bir süreç takip edilmek zorundadır.
  • Asla kan tüketilemez. Et ve süt ürünlerinin birlikte kullanılması ise yasaktır.
  • Üretimde kullanılan araç, malzeme, kap, fırın gibi tüm ekipmanın da temiz ve dinen pak olması gerekmektedir.

Kosher Belgesi Nasıl Alınır?

Bir gıda ürününün Kosher belgesi alabilmesi için söz konusu ürünün ve üretim yerinin İsrail Hahambaşılığından onaylı bir haham tarafından denetlenmesi gerekmektedir. Ayrıca,  hijyenik olmayan ve Musevi inancına göre yasaklanmamış ürün, katkı maddesi ve süreçler ile üretimin gerçekleşmesi gerekmektedir.

Neden Kosher Belgesi Alınmalı?

Kosher ibaresi Museviler dışında da aranan bir özelliktir. Bu belgeye sahip ürünlerde domuz eti ve bileşenlerinin olmaması Müslümanlar tarafından da bu ürünlerin tercih edilmesini sağlamaktadır.

Özellikle Avrupa pazarına ihracat yapmayı düşünen firmaların ürünleri için bu belgeyi alması emsalleri arasında bu ürünleri ön plana çıkarmaktadır.

Kosher belgeli firma sayısı her sene bir önceki yıllara göre artmakta ve tüketim piyasasında Kosher belgeli ürünler daha büyük bir Pazar payına sahip olmaktadır.

M&A Belgelendirme ve Mühendislik olarak İsrail Hahambaşılığından onaylı çözüm ortağımız aracılığıyla Kosher belgelendirme ve denetim sürecindeki tüm aşamaları sizin adınıza yönetiyoruz.

Bilgi ve teklif almak için lütfen bizi arayın.

0542 552 0182

7 thoughts on “KOSHER (KOŞER) Sertifikası (Belgesi)”

  1. Bizim ürünlerimiz genelde gida sektöründe kullanıldığından gida ile temas ede bilir ve bu bakımdan bize koşer sertifikası gerekiyor.

  2. Özlem baltacı

    Merhaba danışmanlık firmasiyim su için kosher belgesi almak isteyen bir firmam var fiyat teklifi almak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Belgelendirme Hattı
1
Sorularınızı Yanıtlayabilirim
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim. . .