Helal Gıda Belgesi

TÜRKAK akreditasyonlu belgelendirme işlemlerinde ve CE belgeleri danışmanlık hizmetlerinde KOSGEB desteği kullanabilirsiniz.

Helal Sertifikası ve Kapsamı Nedir?

İslam dininin gereği olan kurallara göre kesilmiş sığır, koyun, deve, tavuk, keçi, geyik, ördek gibi hayvanlar ve av kuşlarının etleri helal hükmündedir. İnek, keçi, koyun ve deveden elde edilen sütün yanı sıra sarhoşluk vermeyen bitkiler, bal, balık, taze veya tabii olarak dondurulmuş meyveler, yer fıstığı ve Antep fıstığı, fındık, ceviz gibi kabuklu, reçineli meyveler, buğday, arpa, pirinç, çavdar, yulaf gibi taneli gıdalar da helal gıda kapsamındadır.

Helal sertifikası, üretimin helal standartlara uygun olarak yapıldığını onay ve tasdik ederek, onaylanmış bir belge verilmesi için uzman ve tarafsız nitelikteki bir kurum tarafından üretimin denetlemesini içeren bir yöntemdir. Gıdalarda helal olma şartı aynı zamanda sağlığa uygun olmasını gerektiren şartlardır. Helal Gıda Sertifikası ülke yönetiminin kontrol birimlerine, gıda emniyeti konusunda destek hizmeti de sunmaktadır.

Helal Gıda Belgesi Kimler İçin Gereklidir?

Parfüm, krem ve benzeri kozmetik ürünleri üreten ve satan kozmetik firmalarından, gıda (yiyecek, içecek) üretimi yapan işletmelere ve helal hizmet vermekte olan (oteller, tur şirketleri) firmalara kadar çeşitli sektörlere ait geniş bir yelpazede verilmektedir.

  • Gıda üretimi ve satışı yapan firmalar
  • Oteller
  • Tur şirketleri
  • Ambalaj üretimi yapan işletmeler
  • Kozmetik şirketleri
  • Temizlik malzemesi üretim firmaları.

Temizlik kimyasalı olup, ancak kanserojen içermeyen doğal temizleyiciler üreten firmalar da gıda ve insanla temas ettiğinden helal sertifikası alabiliyor. Özetlemek gerekirse birebir insan teması olan bütün ürünler helal sertifikası kapsamına girmektedir.

Belgelendirme Hattı
Sorularınızı Yanıtlayabilirim